Odczytaniem fragmentu noweli Henryka Sienkiewicza ,,Sachem” przez Daniela Olbrychskiego zakończyło się w Koninie Narodowe Czytanie. Aktor przyjechał na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miasta Konin. Narodowe Czytanie odbyło się w Konińskim Domu Kultury.

Polskie nowele, w sobotę 7 września, czytała cała Polska. Prezydent RP Andrzej Duda zaproponował osiem dzieł.
,,… Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane do Narodowego Czytania utwory – napisał w liście skierowanym do uczestników Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda.

Z propozycji pary prezydenckiej Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie wybrała do czytania fragmenty trzech dzieł: „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego i „Sachem” Henryka Sienkiewicza.
Fragmenty dzieł czytali samorządowcy, przedsiębiorcy, ludzie kultury, oświaty i młodzież, w tym Piotr Korytkowski, prezydent miasta i Stanisław Bielik, starosta koniński.
Ostatnią część noweli „Sachem” przeczytał aktor Daniel Olbrychski, który po zakończeniu czytania spotkał się z konińską publicznością.


foto: Adam Jaroński 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również