Nagrody za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury, wzruszające teksty Jeremiego Przybory, szalone improwizacje Mumio i kojąca postać Ciotki Mizerii, czyli Magdy Umer… W Koninie 20 września 2019 roku, w auli im. Jana A.P. Kaczmarka w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ, zainaugurowano kolejny rok kulturalny 2019/2020. 


 

Rozpoczęcie każdego nowego roku kulturalnego jest swoistym świętem konińskich twórców, artystów, organizatorów życia kulturalnego w mieście. To oni są przede wszystkim uczestnikami spotkania z władzami samorządowymi miasta. W czasie Inauguracji Roku Kulturalnego 2019/2020 obok twórców byli mieszkańcy Konina, parlamentarzyści, radni samorządu Konina i Wielkopolski. Rolę gospodarza pełnił Piotr Korytkowski, prezydent Konina, który mówił, że „ będziemy równoważyć sferę gospodarczą i kulturalną”, by – jak z kolei dodawał Witold Nowak, zastępca prezydenta – kultura dodawała blasku miastu i jego mieszkańcom. Wyrażając „podziw i szacunek” dla pracowników wszystkich instytucji kultury w mieście i osób prywatnych zajmujących się działaniami w sferze kultury, deklarował „otwartość na nowe pomysły” i ich „rozważne i odważne wspieranie”. Tych, którzy wyróżnili się działalnością w minionym roku kulturalnym, prezydent miasta uhonorował nagrodami.

 

Odznaką „Za zasługi dla Miasta Konina” prezydent wyróżnił Barbarę Findling z CKiS Dom Kultury Oskard, współorganizatorkę takich wydarzeń jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jazz Festiwal Jazzonalia, Festiwal Malta na Bis, Transatlantyk i wiele innych.

 

Nagrody Prezydenta Miasta Konina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali:

Sylwia Małgorzata Dziardziel – wokalistka, która ze swoim zespołem Karens Diet występowała na jednej scenie m.in. z Dżemem, Cree, Proletariatem czy TSA. Pozytywną energią i miłością do muzyki zaraża uczestników zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury
 

Renata Kowalska – bibliotekarka, jedna z inicjatorek akcji „Książka na telefon” realizowanej z powodzeniem przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie, w której pracuje
 

Izabela Lorek – starsza kustoszka w Muzeum Okręgowym w Koninie. Stworzyła m.in. kolekcję i skansen poświęcone konińskiej kopalni, tradycjom i urządzeniom górniczym
 

Artur Matejuk – nauczyciel klasy akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Jego młodzi akordeoniści są nagradzani na polskich i międzynarodowych
konkursach, wielu rozwija talent studiując także zagranicą
 

Katarzyna Magdalena Mijakowska – rzeźbiarka, właścicielka pracowni Mijart Design, na co dzień prowadzi plastyczne Atelier KreDKa w Konińskim Domu Kultury. Pomysłowa, konsekwentna w działaniu, zaangażowana w pobudzaniu wyobraźni artystycznej dzieci i młodzieży
 

Mirosław Pacześny – muzyk, instrumentalista. Przez 15 lat był trębaczem Orkiestry Dętej PAK KWB Konin, a od 5 lat jest jej dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Jest jednym z organizatorów życia kulturalnego miasta
 

Krzysztof Pydyński – muzyk, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, prezes Konińskiej Fundacji Kultury i Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. Organizator i współorganizator wielu znaczących w Koninie przedsięwzięć muzycznych, kursów, warsztatów jazzowych, koncertów. Prowadzony przez niego Big Band Szkoły Muzycznej koncertował z gwiazdami polskiego jazzu, m.in. Krzesimirem Dębskim i Zbigniewem Namysłowskim. Aktywnie współpracuje ze szkołami partnerskimi w Herne (Niemcy), Frydku Mistku (Czechy) i Henin Beaumont (Francja)
 

Szymon Wieczorkiewicz – kontrabasista, nauczyciel w konińskiej szkole muzycznej. Gra i tworzy zespoły muzyczne, koncertując z takimi artystami, jak: Skaldowie, Krzysztof Cugowski, Sławomir Uniatowski czy Marek Piekarczyk i Kayah
 

Małgorzata Wojciechowska – kierowniczka działu administracyjnego CKiS. Jej pracowitość i profesjonalizm przekłada się na sprawne funkcjonowanie wszystkich procesów, bez których niemożliwa jest organizacja jakiegokolwiek wydarzenia kulturalnego.

 

Prezydent miasta ufundował także stypendia artystyczne. Otrzymali je:

Filip Pacześny – utalentowany pianista, uczeń PSM I i II stopnia w Koninie w klasie fortepianu Danuty Gościńskiej. Koncertuje i zdobywa laury w najważniejszych konkursach pianistycznych w kraju i zagranicą. W czerwcu nagrał płytę promocyjną w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Młody pianista zainaugurował krótkim koncertem dzisiejszą inaugurację roku kulturalnego.
 

Liwia Maria Larus – utalentowana tancerka. Umiejętności taneczne rozwijała w Studiu Tańca RYTMIX, a obecnie w Akademii Tańca RELIESE. Pasję łączy z nauką w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Laureatka mistrzostw tanecznych, konkursów i pokazów w kraju i zagranicą.

 

Druga część wieczoru inaugurującego rok kulturalny 2019/2020 to nieprawdopodobny spektakl „Przybora na 102” w wykonaniu grupy teatralnej Mumio i Magdy Umer, wspartych trio muzycznym. Pretekstem były teksty Jeremiego Przybory, który w dwa lata temu (kiedy ten spektakl powstał) w zaświatach obchodził 102 urodziny. Finezja, uśmiech, dowcip, dystans do rzeczywistości mistrza Jeremiego plus szalone interpretacje Mumio i kojąca postać Ciotki Mizerii (w tej roli Magda Umer dzielnie walcząca z mikrofonem i fotelem)… A wszystko powiedziane i zaśpiewane z wdziękiem, na wszelki wypadek zaopatrzone życzeniami z piosenki Jeremiego Przybory:
 

i niech Ci się przyśnią pogodni, zamożni Polacy (…)

i darzą uśmiechem się wzajem, i wszyscy do czysta wymyci

i wszyscy uczciwi od rana, od morza po góry, aż hen…


 

 


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również