Film dokumentalny „Moje pięć minut” został zrealizowany przez Zdzisława Siwika. To wnikliwy zapis procesu tworzenia przez Grupę Teatralną „Meritum”, działającą w Konińskim Domu Kultury, spektaklu „Pięć minut” w reżyserii Elżbiety Gierasimow-Zakowany. Autor filmu z kamerą i dźwiękowcem Markiem Deręgowskim przez ponad rok obserwowali pracę zespołu w Klubie „Energetyk” (przed laty będącego częścią Konińskiego Domu Kultury a dzisiaj siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury). Spektakl nosił tytuł „Pięć minut”, wyreżyserowała go Elżbieta Gierasimow-Zakowany według scenariusza Liliany Bardijewskiej.
Elżbieta Gierasimow-Zakowany pracowała w Konińskim Domu Kultury w latach 1982-2015, zajmując się ruchem teatralnym i recytatorskim. W tym czasie stworzyła m.in. dwanaście spektakli teatralnych. Była też twórczynią i animatorką Sceny Amatora Teatru „Feniks”, na której przez 10 lat na scenie KDK zaprezentowały się dziesiątki amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych z regionu konińskiego.
Teatralne „Pięć minut” zdarzyło się jedenaście lat temu. Twórcy filmu towarzyszyli Grupie Teatralnej „Meritum” od pierwszych prób czytanych, przez próby sytuacyjne, próbę generalną, aż do premiery na dużej scenie Konińskiego Domu Kultury, rejestrując prace nad spektaklem.
Premiera filmu „Moje pięć minut” odbyła się w 2010 roku, rok po premierze spektaklu, po miesiącach żmudnego montażu i starannej postprodukcji. Dość powiedzieć, że z ponad 20 godzin zarejestrowanego materiału (na kasetach DV), powstał 16-minutowy film dokumentalny.
Zdzisław Siwik stworzył doskonały, gęsty psychologicznie zapis procesu tworzenia przedstawienia. Cierpliwie obserwując aktorów i reżyserkę spektaklu, udało mu się pokazać nie tylko towarzyszące pracy twórczej emocje i konflikty, ale również proces wysiłku, rozwoju i dojrzewania całego zespołu teatralnego w celu wspólnego stworzenia finalnego dzieła.

]

„Moje pięć minut” (16’00")
produkcja: Studio Filmowe POWA Zdzisław Siwik, 2010
scenariusz, zdjęcia, montaż, realizacja: Zdzisław Siwik
dźwięk: Marek Deręgowski
muzyka: Andy Pendeho
wystąpili:
Andrzej Łudczak
Tomasz Wiśniewski
Elżbieta Gierasimow-Zakowany
Katarzyna Steczyńska
Sylwia Sochacka
Agata Jędrasiak
Katarzyna Jakowicz
Kazimiera Moksztan
Aleksandra Szczap
specjalne podziękowania dla:
Andrzeja Mosia
Matyldy Kawki
Konińskiego Domu Kultury
Krzysztofa Marka Nowaka
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również