„Urodzony w niedzielę” był pierwszym filmem animowanym zrealizowanym w Koninie. Jego twórcą był Józef Szyk, pracownik Fabryki Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego (FUGO). To o nim jest film dokumentalny, zatytułowany „Z pasją się nie dyskutuje”. Sytuacja niezwyczajna (pandemia koronawirusa) sprzyja pokazywaniu, jak radzimy sobie być może nastrajając optymistycznie bywalców Konińskiego Domu Kultury, ale też służy przypominaniu tego, co już przez lata było naszym dziełem. A okazja jest szczególna – w tym roku KDK obchodzi swoje 50-lecie. Na naszych łamach już przypomnieliśmy fragment koncertu Krzysztofa Pendereckiego, zmarłego 29 marca br. wielkiego kompozytora i dyrygenta, który w 2005 roku poprowadził orkiestrę Sinfonia Varsovia i Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz film „Filmowa historia „Muzy”, z 2013 r., dokumentujący 40 lat działalności konińskich filmowców amatorów. Dzisiaj kolejny film, „Z pasją się nie dyskutuje”, opowiadający o postaci Józefa Szyka.
Józef Szyk (1941-2014) był współzałożycielem, w 1973 roku, Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie i aktywnym członkiem „Muzy” w pionierskim okresie działalności klubu. To w tym czasie (1975 r.) powstał film „Urodzony w niedzielę”, będący pierwszą animacją lalkową zrealizowaną w Koninie. Oprócz filmu pasją Józefa Szyka były sztuki plastyczne – pozostawił po sobie wiele obrazów, grafik i medali okolicznościowych. Plastyczne uzdolnienia wykorzystywał w FUGO, gdzie był zatrudniony na etacie plastyka zakładowego.
Film o Józefie Szyku zrealizowali bardzo młodzi adepci sztuki filmowego AKF „Muza”. Zdjęcia wykonali: Jan Bobrowski, Paweł Michalski, Jakub Ratajczyk i Sebastian Wałęsa, realizacja i montaż są dziełem Jan Bobrowskiego i Sebastiana Wałęsy. Opiekę artystyczną nad ich pracą sprawował Andrzej Moś, animator „Muzy” i pomysłodawca dokumentu.
Bohatera filmu wspominają jego najbliżsi, żona Mirosława (której słowa stały się tytułem filmu), syn Waldemar oraz koledzy z „Muzy”: Antoni Cieślak, Czesław Rakowicz, Antoni Sieńkowski, Bolesław Sikorski oraz Andrzej Moś. Realizatorzy skorzystali z archiwum Józefa Szyka, dzięki czemu, z zachowanych szkiców i rysunków na foliach, udało się po ponad 30. latach zrekonstruować krótki fragment animowanego westernu „Ostatni nabój”, który nie został przez autora ukończony.
Film „Z pasją się nie dyskutuje” jest kolejnym dziełem AKF „Muza”, działającego w Koninie od 1973 r. Jego premiera odbyła się 6 kwietnia 2019 roku w Konińskim Domu Kultury (Strefa K) i była ostatnim akcentem odbywających się tego dnia w Strefie K Wielkopolskich Porównań Filmowych – Warsztat! 2019. „Z pasją się nie dyskutuje” (19’30”)
produkcja: Koniński Dom Kultury, Amatorski Klub Filmowy „Muza”
reżyseria i montaż: Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa
zdjęcia: Jan Bobrowski, Paweł Michalski, Jakub Ratajczyk, Sebastian Wałęsa
współpraca operatorska i montaż elektroniczny: Tomasz Korytkowski
animacja: Jan Bobrowski, Jakub Ratajczyk, Tomasz Korytkowski, Sebastian Wałęsa
pomoc na planie: Anna Musiał
konsultacja technologiczna: Marcin Oliński
pomysł i opieka artystyczna: Andrzej Moś
wykorzystano materiały ikonograficzne udostępnione przez:
Mirosławę Szyk 
Antoniego Cieślaka 
Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również