Lidia Zonn i Róża Wojta były gośćmi Konińskiego Domu Kultury. To było niezwykle ciekawe spotkanie szczególnie dla tych, którzy interesują się sztuką dokumentu filmowego. 


Lidia Zonn jest montażystką, scenarzystką, autorką książek oraz wielu filmów dokumentalnych i oświatowych. Jest absolwentką reżyserii Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi w 1959 r., później wykładała sztukę montażu na tej uczelni. Jako montażystka w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie współpracowała z wybitnymi twórcami polskiego dokumentu, m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Marcelem Łozińskim i ze swoim mężem. śp. Kazimierzem Karabaszem, mistrzem „dokumentu obserwacyjnego”. Lidii Zonn towarzyszyła Róża Wojta, wieloletnia montażystka TVP Poznań, od końca lat 70-tych konsultantka filmowców z AKF „Muza”, wieloletnia jurorka OKFA w Koninie. Podczas spotkania w Kinie Oczko w Konińskim Domu Kultury odbył się pokaz 15-minutowego filmu dokumentalnego „Wizyta” z roku 1974, w reż. Marcela Łozińskiego. Lidia Zonn opowiadała o swojej pracy w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w latach 60. i 70., kiedy powstawały najważniejsze filmy ,,polskiej szkoły dokumentu". W gronie byłych i aktualnych filmowców AKF ,,Muza" dyskutowano między innymi o tym jak ważna jest etyczna i partnerska postawa dokumentalisty do bohaterów jego opowieści jako gwarancji stworzenia obiektywnego obrazu rzeczywistości. Doświadczone montażystki, panie Lidia Zonn i Róża Wojta, zwracały uwagę na znaczenie przygotowania scenariuszowego i dokumentacji, zanim autor wybierze się z kamerą na zdjęcia do swojego filmu.  

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Fundacji im. Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /components/com_igallery/views/category/tmpl/default_main.php on line 114

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również