Premiera filmu dokumentalnego o Józefie Szyku ,,Z pasją się nie dyskutuje” odbyła się w sobotę, 6 kwietnia 2019 w Konińskim Domu Kultury.
 

Józef Szyk (1941-2014) był współzałożycielem w 1973 roku Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie, aktywnym członkiem „Muzy” w pionierskim okresie działalności klubu. To w tym czasie (1975 rok) powstał film „Urodzony w niedzielę” – pierwsza animacja lalkowa zrealizowana w Koninie. Oprócz filmu pasją Józefa Szyka były sztuki plastyczne. Pozostawił po sobie wiele obrazów, grafik i medali okolicznościowych. Jego plastyczne, wszechstronne uzdolnienia „odkryto” w FUGO (Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego), gdzie był zatrudniony na etacie plastyka zakładowego.

Film o Józefie Szyku zrealizowali młodzi filmowcy z AKF ,,Muza” w Konińskim Domu Kultury: Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Przy filmie pracowali też Tomasz Korytkowski, Paweł Michalski i Jakub Ratajczyk. Opiekę artystyczną sprawował Andrzej Moś, instruktor AKF ,,Muza” i pomysłodawca dokumentu.

- Warto robić  filmy dokumentalne. Dopóki mamy wpływ na rzeczywistość, której jesteśmy świadkami, takie historyczne adnotacje są bardzo cenne. Szukajmy partnerów, przyjaciół, dzięki którym możemy zrealizować projekt – mówił podczas premiery Andrzej Moś. - Dziękuję wszystkim, którzy wystąpili w filmie i udostępnili dokumenty związane z Józefem Szykiem. Taką kopalnią było rodzinne archiwum Szyków z bogatymi zbiorami dzieł malarskich i graficznych. Klimat tego filmu tworzą między innymi archiwalne filmy amatorskie, rodzinne nagrania, pierwsze animacje Józka. W filmie znalazły się wypowiedzi Józefa Szyka, zawarte w dokumencie „Filmowa Kronika Muzy”, który zrealizowaliśmy razem z Tristanem Tomczakiem w 2013 roku. Dzięki temu filmowi sprzed 6 lat dysponujemy materiałem, który może posłużyć również do następnych produkcji dokumentalnych.

Józefa Szyka w filmie wspominają jego najbliżsi: żona Mirosława (której słowa stały się tytułem filmu), syn Waldemar oraz koledzy z AKF Muza: Antoni Cieślak, Czesław Rakowicz, Antoni Sieńkowski, Bolesław Sikorski i Andrzej Moś, a także Aleksandra Jurgielewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, która przypomniała wystawę prac Józefa Szyka czy jego koncerty.  

Wyjątkowym momentem filmu jest rekonstrukcja krótkiego fragmentu animowanego westernu ,,Ostatni nabój”, nad którym Józef Szyk pracował ponad 30 lat temu, ale projektu nigdy nie ukończył. Autorzy wykorzystali zachowane szkice i rysunki na foliach.

- Jesteśmy zachwyceni i wszyscy bardzo mocno wzruszeni. Ten film jest dla nas bezcenny – mówił po premierze syn Józefa Szyka – Waldemar.

- Gratuluję twórcom tego dzieła. Cieszę się, że w Konińskim Domu Kultury jest tak prężnie działający klub filmowy, który uwiecznia ważne dla miasta momenty i postaci – dodał prezydent Konina, Piotr Korytkowski.  

Film „Z pasją się nie dyskutuje” jest kolejnym dziełem AKF ,,Muza”, działającego w Koninie od 1973 roku. Dodajmy, że ,,Muza” jest drugim pod względem stażu AKF-em w Wielkopolsce. Premiera filmu o Józefie Szyku była jednym z punktów programu odbywających się tego dnia w KDK Wielkopolskich Porównań Filmowych – Warsztat!

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również