,,Memento’’ i ,,Kreda’’ to filmy nagrodzone na Wielkopolskich Porównaniach Filmowych – Warsztat! Wydarzenie odbyło się 6 kwietnia 2019 w Konińskim Domu Kultury.
 

Wielkopolskie Porównania Filmowe – Warsztat! to przegląd nieprofesjonalnej twórczości filmowej. Ich organizatorem są Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, które współpracując z Konińskim Domem Kultury w Koninie, stworzyły możliwość twórcom nieprofesjonalnym pokazania swoich najnowszych produkcji oraz zgłoszenia ponownie filmów niezakwalifikowanych w ubiegłym roku.

Na tegoroczną imprezę nadesłano 22 filmy (44 autorów). Jury w składzie: Petro Aleksowski (reżyser i operator – autor zdjęć do filmów m.in. Patryka Vegi) oraz Filip Kovčin (reżyser, montażysta, superwizor postprodukcji, wydawca i dziennikarz kwartalnika FilmPRO), po burzliwych obradach, wybrało do analizy warsztatowej 10 filmów.
 
DAR (A) – real. Joanna Trejter
KREDA -  real. Gabriela Boroń
KSYGZYWYGZY - real. Pracownia Filmowa CK Zamek
MEMENTO  - real. Paweł Pachulski
MIŁOŚĆ MÓWI – real. Nadia Maciejewska, Marta Tyksińska, Jagoda Wermajster, Natalia Wróbel
NIE DO PARY (A) – real. Alicja Bartkowiak, Julia Dawidowska, Natalia Kubiak, Marta Kubik
PER ANIMA AD ASTRA (A) - real. Joanna Trejter
UŚMIECH  - real. Aleksander Stęcel 
Z PASJĄ SIĘ NIE DYSKUTUJE  - real. Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa
ZŁOTY CHŁOPAK – real. Marta Kuffel, Joanna Szymańska

Wyróżnienia (po 500 zł) otrzymały filmy:
PER ANIMA AD ASTRA (A) - real. Joanna Trejter
za udane połączenie czterech sztuk: filmu, animacji, malarstwa i muzyki
UŚMIECH  - real. Aleksander Stęcel 
za odwagę podjęcia ważnego dla naszej przyszłości tematu

Nagrodami głównymi (po 1000 zł) uhonorowano autorów filmów:
MEMENTO - real. Paweł Pachulski
za filmową odwagę poruszenia tematu nieco spalonego przez polityków, a będącego w sercach każdego z nas
KREDA -  real. Gabriela Boroń
za stworzenie filmu dobrego scenariuszowo, aktorsko, zdjęciowo i reżysersko.
 
Nagrodę dla najmłodszych uczestników imprezy otrzymali uczniowie Gimnazjum nr 55 i Szkoły Podstawowej  nr 78 w Poznaniu.
 
Koniński Dom Kultury Nagrodę Specjalną wręczył autorom filmu: ,,Nie śpię, BO TRZYMAM KREDENS” w reżyserii  Delfina Łakatosza i Marcina Murenia.

Wszystkie nagrody (oprócz ostatniej) zostały ufundowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
 
- Bardzo się cieszę że Wielkopolskie Porównania Filmowe po latach ruszyły w teren. Ostatnio impreza odbywała się tylko w Poznaniu. Jest to nawiązanie do pewnych tradycji związanych z tym wydarzeniem, ponieważ kilkanaście edycji każdego roku odbywało się w innymi mieście Wielkopolski, między innymi w Kole czy Władysławowie - mówi Andrzej Moś, instruktor Amatorskiej Klubu Filmowego ,,Muza” w Konińskim Domu Kultury. - Jako współorganizator cieszę się, że wśród uczestników, którzy przyjechali na warsztaty, była znacząca grupa młodych autorów, uczniów poznańskich szkół. Wśród omawianych podczas warsztatów produkcji znalazł się film o Józefie Szyku ,,Z pasją się nie dyskutuje” autorstwa młodych filmowców z AKF ,,Muza” w KDK. Muszę powiedzieć, że autorzy po uzyskaniu cennych uwag i wskazówek zamierzają jeszcze nad tymi filmem popracować, żeby podnieść jego rangę artystyczną.

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również