5 lipca 1977 roku – to najbardziej prawdopodobna data początków Zespołu Pieśni i Tańca Konin. Tak przynajmniej wynika z korespondencji, która dotarła do nas po jubileuszowym koncercie zespołu.

Przed koncertem zastanawialiśmy się, kiedy powołano do życia Zespół Pieśni i Tańca Konin. Pewne było, bo tyle znaleźliśmy w archiwach KDK, że przed pierwszym koncertem, 21 lipca 1977 roku, zespół ćwiczył w Turku. Ale i to nie było oczywiste. Wątpliwościami dzieliliśmy się z Czytelnikami, także z widzami w czasie koncertu jubileuszowego (odbył się w KDK 27 kwietnia 2013 r.). Kilka dni później otrzymaliśmy maila od Małgorzaty Wyspiańskiej – Matysiak, która potwierdziła: 5 lipca 1977 roku zaczęły się pierwsze warsztaty w Turku, ich zakończeniem był koncert 21 lipca też w Turku. Rok później odbyły się warsztaty w Żninie, potem w Witkowie...

Małgorzata Wyspiańska – Matysiak ciesząc się, że po 35 latach „z ruin powstało”, dodatkowo informuje: - Autorem choreografii zespołu, zgodnie ze znaczeniem tego słowa, dla (tańców) wielkopolskich, oberka śląskiego, poloneza, mazura i wielu innych był, do 1984 roku, Roman Matysiak. Wyjątkiem była suita lubelska, to moja choreografia. Opracowanie muzyczne całego programu – Jerzy Dabert. Barbara Stasiak w tym okresie byłą instruktorem. To, że zespół powstał, szybko miał kostiumy, zawodową znakomitą kadrę, zawdzięczał Kaziowi Lipińskiemu.  


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również