Tak barwnie na scenie Konińskiego Domu Kultury jeszcze nie było. Łowickie fartuchy, barwne góralskie kiecki i kolorowe chusty wirowały w krakowiaku, oberku oraz tańcach góralskich, wielkopolskich i rzeszowskich. Wszystko okraszone muzyką ludową w wykonaniu kapeli. Koncert jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Konin”, który odbył się w KDK, 27 kwietnia br., uznany został za wydarzenie.

Przed publicznością, wśród której zasiedli także byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Konin”, zaprezentowali się tancerze z reaktywowanego zespołu prowadzonego obecnie przez Dariusza Intrysa oraz tancerze z Zespołu Uśmiech z Liśca Wielkiego, Zespołu Tańca Ludowego z Kościelca oraz goście z Joniskis z Litwy. – Folklor zawsze będzie modny – mówi Dariusz Intrys, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Konin”. I sporo w tym racji. Nie można przecież wstydzić się za tradycje, wręcz przeciwnie – obowiązkiem naszym jest wręcz kultywowanie tego, co w nas najlepsze, w tym folkloru. – Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej osób interesuje się naszym zespołem. Liczę na to, że wkrótce zatańczą w nim kolejne osoby – dodaje Dariusz Intrys.

Zespół Pieśni i Tańca Konin do jubileuszu 35-lecia działalności przygotowywał się od roku. W tym czasie tancerzy opracowywali specjalne choreografie do poszczególnych tańców, uzupełniali (przy wsparciu samorządu miasta) stroje oraz doskonalili swoje umiejętności na warsztatach.

Z okazji jubileuszu z konińskimi tancerzami oraz ich gośćmi z Litwy spotkał się także Józef Nowicki, prezydent Konina. Podczas koncertu galowego w imieniu samorządu Konina przekazał zespołowi czek na 20 tys., tancerzom i muzykom z kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Konin” życząc dalszych jubileuszy i sukcesów. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca.

W imieniu Zespołu, za pomoc w przygotowanie koncertu jubileuszowego, Dariusz Intrys podziękował dyrekcji i pracownikom Konińskiego Domu Kultury, samorządowi miasta, sponsorom i przyjaciołom zespołu za wsparcie materialne oraz gościom za udział w koncercie. A my… także tam byliśmy miód piliśmy i tort jedliśmy, a z koncertu dla Państwa relację bez komentarza przygotowaliśmy.

 
Fot: Marcin Oliński

 


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również