Chciałabym teraz zrobić komedię – mówi Iwona Siekierzyńska, reżyserka filmu ,,Amatorzy”, który widzowie Kina Centrum mogli zobaczyć podczas 30. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY. Spotkanie z reżyserką odbyło się 18 listopada w Kinie Centrum.


Film ,,Amatorzy” to fabularny debiut Iwony Siekierzyńskiej. Jak podkreśla artystka, powstał on z potrzeby serca, po to by pokazać ile siły, talentu i wytrwałości drzemie w osobach z niepełnosprawnością.
- Od pomysłu do realizacji minęło 5 lat. Zdjęcia do filmu trwały tylko 24 dni. Ograniczał nas budżet, ale udało się. Dzięki zaangażowaniu aktorów zawodowych ale przede wszystkim aktorów amatorów, film powstał i cieszy widzów – mówiła goszcząca w Koninie Iwona Siekierzyńska.

Na dowód tego, że film jest wart obejrzenia, przemawiają nagrody, które zdobył. Jedną z najważniejszych jest nagroda dla Marzeny Gajewskiej (aktorka amatorka), którą przyznano podczas  24. festiwalu filmowego w Szanghaju. Marzena Gajewska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Jury konkursu głównego doceniło ją za rolę Mary, siostry Krzyśka w "Amatorach" Iwony Siekierzyńskiej. Aktorka z zespołem Downa występuje w teatrze Biuro Rzeczy Osobistych w Gdyni od ponad 20 lat.
- Nagroda ta przełamuje pewne stereotypy. Jeszcze do niedawna nie było do pomyślenia, by tak prestiżową nagrodę zdobył aktor z niepełnosprawnością – podkreślała reżyser.

Reżyserka Iwona Siekierzyńska znana jest z produkcji seriali i dokumentów. Na pytanie jaki film chciałaby teraz zrealizować, odpowiedziała, że komedię.
- Osoby, które mnie znają mówią, że koniecznie kolejnym filmem musi być komedia. W filmie ,,Amatorzy” jest zresztą wiele wątków, które wywołują uśmiech na twarzy – dodała.

W projekcji filmu ,,Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej wzięli udział uczniowie SP nr 9 w Koninie, II Liceum oraz podopieczni Fundacji Otwarcie.

Iwona Siekierzyńska: ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. W 1996 roku została absolwentką Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Była studentką Krzysztofa Kieślowskiego. W 2000 roku otrzymała stypendium ,,Cinefoundation", przyznane przez Cannes Film Festiwal. W 1997 roku za reżyserię krótkometrażowego filmu ,,Pańcia" zdobyła Grand Prix pierwszego ,,Klapsa".

Film ,,Amatorzy” opowiada o teatrze Krzyśka ,,Biuro Rzeczy Osobistych”, tworzonym przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, który pewnego dnia wygrywa na festiwalu nagrodę. Jest nią realizacja spektaklu. 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK