Jak już osiągnęło się 35 lat, warto trafić w średniowieczne mury, by… zabrzmieć. Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy, w tym roku obchodzący 35-lecie działalności artystycznej, przygotowania do koncertu galowego rozpoczął występem w romańskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Starym Mieście.

Koncert (28 września br.) był swego rodzaju promocją przedjubileuszową zespołu. – Mieliśmy okazję pokazać nowe elementy repertuaru, wynikające ze zmiany pokoleniowej – mówił Ryszard J. Piotrowski, kierownik artystyczny zespołu. – Z zespołu odszedł między innymi Eligiusz Kawa, współzałożyciel zespołu, zasilili go Waldemar Jednoróg i Przemysław Kusiołek. To spowodowało, że mogliśmy do repertuaru wprowadzić nowe utwory, choćby Suitę irlandzką Matyasa Seibera, w całości Suitę gotycką Leona Boëllmanna, Libertango Astora Piazzolli czy Wariacje Anatolija Szałajewa.

Akordeoniści, na co dzień pracujący w Konińskim Domu Kultury, w Starym Mieście koncertowali na zaproszenie ks. proboszcza Mirosława Dereszewskiego. Zespół zaprezentował dziesięć kompozycji, przyjętych przez słuchaczy, szczelnie wypełniających świątynię, owacją na stojąco. Oczywiście, nie obyło się bez bisów.

Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy zagrał w składzie: Krystian Weber, Waldemar Jednoróg, Ryszard J. Piotrowski, Przemysław Kusiołek i Paweł Trzos. Koncert poprowadziła Danuta Pydyńska.
Muzycy wykonali kompozycje:
- Suita gotycka, Leon Boëllmann, opr. Henryk Krzemiński
- Antyczne tańce węgierskie, Ferenc Farkas, opr. Włodzimierz Lech Puchnowski
- Eine kleine Nachtmusik, Rondo, Wolfgang Amadeusz Mozart, opr. Ryszard J. Piotrowski
- Trisch-Trasch-Polka, Johann Strauss
- Suita irlandzka, Matyas Seiber
- Maskarada, Aram Chaczaturian, walc, opr. R. J. Piotrowski
- Scherzo B-dur, Modest Musorgski, opr. W. L. Puchnowski
- Wariacje, Anatolij Szałajew, opr. W. L. Puchnowski
- Libertango, Astor Piazzolla, opr. R. J. Piotrowski
- Prząśniczka, Stanisław Moniuszko, opr. R. J. Piotrowski

Za dwa miesiące, 19 grudnia br., w KDK odbędzie się koncert jubileuszowy konińskich akordeonistów. Wcześniej, 15-16 listopada, zespół będzie nagrywał czwartą już płytę.  https://www.youtube.com/watch?v=tULpcG53d7w&feature=youtu.be
 

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK