5 lipca 1977 roku – to najbardziej prawdopodobna data początków Zespołu Pieśni i Tańca Konin. Tak przynajmniej wynika z korespondencji, która dotarła do nas po jubileuszowym koncercie zespołu.

Przed koncertem zastanawialiśmy się, kiedy powołano do życia Zespół Pieśni i Tańca Konin. Pewne było, bo tyle znaleźliśmy w archiwach KDK, że przed pierwszym koncertem, 21 lipca 1977 roku, zespół ćwiczył w Turku. Ale i to nie było oczywiste. Wątpliwościami dzieliliśmy się z Czytelnikami, także z widzami w czasie koncertu jubileuszowego (odbył się w KDK 27 kwietnia 2013 r.). Kilka dni później otrzymaliśmy maila od Małgorzaty Wyspiańskiej – Matysiak, która potwierdziła: 5 lipca 1977 roku zaczęły się pierwsze warsztaty w Turku, ich zakończeniem był koncert 21 lipca też w Turku. Rok później odbyły się warsztaty w Żninie, potem w Witkowie...

Małgorzata Wyspiańska – Matysiak ciesząc się, że po 35 latach „z ruin powstało”, dodatkowo informuje: - Autorem choreografii zespołu, zgodnie ze znaczeniem tego słowa, dla (tańców) wielkopolskich, oberka śląskiego, poloneza, mazura i wielu innych był, do 1984 roku, Roman Matysiak. Wyjątkiem była suita lubelska, to moja choreografia. Opracowanie muzyczne całego programu – Jerzy Dabert. Barbara Stasiak w tym okresie byłą instruktorem. To, że zespół powstał, szybko miał kostiumy, zawodową znakomitą kadrę, zawdzięczał Kaziowi Lipińskiemu.  

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK