Tancerze, muzycy i wokaliści z Zespołu Pieśni i Tańca KONIN i Zespołu Tańca Ludowego Uśmiech (z Liśca Wielkiego) reprezentowali środowisko kulturalne Konina (1-3 lipca) podczas obchodów 400-lecia lokacji miasta Joniskis na Litwie. Samorząd Konina reprezentował dr Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta.  

Dwunastotysięczne litewskie Joniskis położone jest w pobliżu granicy z Łotwą. „Od 2005 roku Konin i Joniskis przyglądają się sobie – czytamy na stronie internetowej samorządu Konina (www.konin.pl). – Przedstawiciele obu miast odwiedzają się i rozmawiają o współpracy. Nie jest wykluczone, że Joniskis dołączy do grona miast partnerskich Konina”. Efektem tych „rozmów” była między innymi prezentacja artystów z Joniskis w Koninie w 2014 roku, w czasie 7. Festiwal Kultur Miast Partnerskich.
 
W roku bieżącym władze Joniskis zaprosiły Zespół Pieśni i Tańca KONIN wraz z Zespołem Uśmiech na uroczystości z okazji 400-lecia lokacji swojego miasta. Tancerze, kapela i wokaliści z obydwu zespołów w koncercie zatytułowanym „Przyjaciele Miastu”, przedstawili – wraz z gośćmi z Łotwy i Mołdawii – ponad dwugodzinny program oparty o najpiękniejsze pieśni i tańce swoich narodów.
 
Obchodom oprócz koncertów, towarzyszyły jarmarki z niezliczonymi, regionalnymi wyrobami, pokazy, wystawy i widowiska. Jak zawsze przy tej okazji między artystami zawiązały się nowe przyjaźnie, które – być może –zaowocują dalszymi prezentacjami kulturalnymi. 

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK