Footwork, power moves, turtles – obco brzmiące nazwy, pod którymi kryją się najwymyślniejsze figury tańca break dance. Warsztaty im poświęcone odbywały się w minione ferie. Z dziećmi i młodzieżą z miasta, i Konińskiego Domu Kultury warsztaty poprowadzili dawni uczestnicy zajęć w zespole Body and Soul.

Oprócz wspólnych treningów, miały też miejsce taneczne bitwy i walka pokazowa, w której wzięli udział młodzi adepci i ich sędziowie. Wszystkiemu przypatrywali się rodzice. Warsztaty odbywały się od 21-25 stycznia 2013 w Klubie „Energetyk”. W warsztatach adresowanych do chętnych wzięło udział 5 osób, 2 dziewczynki i 3 chłopaków. Jeden z nich, Patryk, był osobą niewidomą, co od instruktora, Grzegorza Ambroziaka, wymagało indywidualnego podejścia do tancerza. Nie było to trudne, ponieważ ów adept jest wicemistrzem Polski w Tenisie Osób Niewidomych i Słabowidzących i aktywność, ruch, nie są mu obce.

Warsztaty dla członków grupy BAS poprowadził tego dnia bboy Rubson z Poznania, który położył duży nacisk na tzw. footworki, czyli pracę nóg. W poniedziałkowych zajęciach, 21 stycznia wzięło udział 22 tancerzy w wieku od 7-25 lat. Kolejnego dnia, pod okiem bboya Maślany ćwiczyli freezy (dla niewtajemniczonych: zatrzymania na łokciach, rękach, barkach) i power moves’y (barki, koła Thomasa, babies’y, air twisty, turtles’y, ‘dziewiątki’ i łączenie tych figur). W tym czasie bboy Ryba, czyli Grzegorz Ambroziak, instruktor BAS – trenował ciągle dziatwę z miasta! Warsztaty były kontynuowane 24 stycznia, tym razem z udziałem bboya Lidera, który trenował z młodzieżą top rocki i footworki. W piątek, 25 stycznia  odbył się wielki finał, podczas którego zostały podsumowane kilkudniowe zmagania, tzw. bboyski jam – turniej, walka pokazowa i wspólna zabawa, której przyglądali się rodzice. Warto nadmienić, że prowadzący warsztaty to zarazem pierwsi uczniowie bboya Ryby, którzy nie tylko tańczą, ale jak widać uczą też innych trudnej sztuki break dance.

W ramach energetycznego jamu odbyła się walka 1 vs. 1 do 12 lat, którą wygrał bboy Domin (2 miejsce zdobył bboy Tiger, 3 – bboy Eryk). W tej samej kategorii powyżej 12 roku życia 1 miejsce zajął bboy Szymek, 2 – Grochu, a 3 – girl Łapka. Zwycięzcami walki 3 vs. 3 zostali Łapka, Szymek i Grochu, 2 miejsce zdobyli: Gibson, Szymek i Tiger, 3 – Cukier, Patrol i Black Honey. W ramach jamu tancerze wzięli udział w trzech innych konkursach: top rock, w którym zwyciężył Grochu, footwork – również Grochu i power moves – którego laureatem został bboy Szymek.

Walka pokazowa rozegrała się na oczach widzów. Wzięli w niej udział uczestnicy warsztatów zimowych i sędziowie, którzy oceniali ich wcześniejsze bitwy, tj. Vanila (prekursor breaka w naszym mieście), Szachu, Łokieć, Lider i Maślana. Contest poprowadzili bboye Ryba i Liściu. Za gramofonami stał Dj Kazuya. Grzegorz Ambroziak, autor całego przedsięwzięcia, instruktor BAS Family z KDK i animator ruchu bboyskiego w Koninie tak podsumowuje kilkudniową pracę z młodymi tancerzami: – Duża dawka wiedzy i tańca! Nic dodać, nic ująć.


 

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK