Muzyka, ruch, możliwość wyrażenia siebie bez sztywnych reguł, historia życia i pasji opowiedziana ciałem i duszą (z ang. body and soul) – taki jest breaking w wykonaniu grupy Body and Soul z Konińskiego Domu Kultury. Historia grupy w Koninie sięga 1989 roku. To już ponad 30 lat tańca, imprez, turniejów, zdobywania doświadczeń, sukcesów i wielkich przyjaźni.
Przypomnijmy, że breaking powstał w latach 70. na ulicach Nowego Jorku. Do jego popularności przyczyniła się legendarna grupa ,,Rock Steady Crew”. Na przełomie lat 80. i 90. taniec wrócił ze zdwojoną siłą dzięki kulturze hip-hopu, której głównymi filarami są dj’e, graffiti, rymowanie i breaking.

Również do Konina pod koniec lat 80. dotarła filozofia hip-hopu. Moda na taniec rozpoczęła się za sprawą kultowych filmów: ,,Break In”, ,,Body Rock”, ,,Beat Street”, ,,Wild Style”, ,,Electro Rock”. Dostęp do książek, czasopism, filmów, szkoleń nie był w tych czasach łatwy. Młodym koninianom zafascynowanym breakingiem, musiały wystarczyć spotkania, wymiana doświadczeń, muzyki, filmów oraz wspólna nauka.

W latach 1989-90, powstało w Koninie kilka grup. Jedną z pierwszych była Body and Soul. Jej założycielem był Igor Grochowski, a od 2002 roku zespołem kieruje Grzegorz Ambroziak. Pierwszy skład zespołu to: Igor Grochowski, Paweł Pytlewski, Wojtek Pytlewski, Robert Ambroziak, Radek Namysł, Dominik Oses. W 1999 roku konińska ekipa zdobyła wicemistrzostwo Polski na turnieju ,,Bboy Contest” w Szczecinie.

W 2001 roku w Koninie odbyły się pierwsze ogólnopolskie zawody ,,Uprock”. Fragmenty tego turnieju znalazły się w filmie dokumentalnym ,,Blokersi” w reżyserii Sylwestra Latkowskiego. W 2003 roku w konińskiej hali Rondo po raz pierwszy zorganizowano eliminacje do półfinału Mistrzostw Świata ,,Battle of the Year” w Szczecinie – finał rozgrywany był w Niemczech. Rywalizację b-boyów oglądało wtedy ponad 2 tysiące osób.

B-boys i b-girls z Konina osiągali spore sukcesy w turniejach w Polsce i za granicą. W 2005 roku został zrealizowany film o grupie pod tytułem „B-Boys”. Dokument został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich w Koninie i był zaprezentowany podczas Berliner Film Fester (marzec 2006). Projekcji towarzyszył pokaz taneczny na żywo w wykonaniu grupy.

Od 2002 roku Body and Soul działa w Konińskim Domu Kultury. Tancerze prezentują swoje umiejętności podczas  imprez miejskich, startują w turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Chłopcy i dziewczynki trenują pod okiem instruktora Grzegorza Ambroziaka w sześciu grupach wiekowych – od 6-latków do 17-latków. Co roku w KDK odbywa się turniej BAS JAM, w którym uczestniczą b-boys i b-girls z całej Polski, zafascynowani breakingiem i kulturą hip-hop. Startują oni w kategoriach do 8, 12 i 16 lat. W tym roku podczas BAS JAM 2020 zainaugurowany został nowy projekt na polskiej scenie tanecznej – Polish Breaking League.

Tancerze i tancerki Body and Soul aktywnie włączają się w wiele wydarzeń kulturalnych w Koninie. Prezentują się podczas spektakli tanecznych, eventów artystycznych, projektów edukacyjnych. Każdego roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia w magiczny sposób przemieniają się w elfy, a instruktor Grzegorz Ambroziak w św. Mikołaja i realizują pokazy taneczne podczas spotkań z dziećmi. Aktualnie w KDK odbywają się próby do świątecznych prezentacji, które wkrótce będzie można obejrzeć w Internecie. Już teraz gorąco zachęcamy do śledzenia strony internetowej KDK www.kdk.konin.pl, Facebooka oraz YouTube KDK. A więcej informacji o historii breakingu w Koninie, a także aktualne informacje i zdjęcia można znaleźć na blogu Grzegorza Ambroziaka breakdk.blogspot.com oraz na stronie internetowej KDK.
 
 
REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK