f ,,Z pasją się nie dyskutuje” na OKFA - Koniński Dom Kultury

Dokument ,,Z pasją się nie dyskutuje” zrealizowany przez młodych filmowców z AKF ,,Muza” w Konińskim Domu Kultury zakwalifikował się do 65. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA.

OKFA rozpocznie się w tym roku 29 maja i zakończy 2 czerwca. Projekcje filmów oraz wszystkie towarzyszące tegorocznemu konkursowi wydarzenia odbędą się w Konińskim Domu Kultury.

Zakwalifikowanie do 65. OKFA najnowszej produkcji AKF ,,Muza” – filmu ,,Z pasją się nie dyskutuje” jest dla młodych filmowców z KDK dużym wyróżnieniem. Dokument zostanie zaprezentowany w kategorii film amatorski wśród 30 innych produkcji. Będzie można go obejrzeć 31 maja o 16.45 w Kinie Centrum.

Warto przypomnieć, że premiera filmu ,,Z pasją się nie dyskutuje” odbyła się 6 kwietnia w KDK. To film dokumentalny o Józefie Szyku, współzałożycielu w 1973 roku AKF ,,Muza”, twórcy pierwszej animacji lalkowej zrealizowanej w Koninie ,,Urodzony w niedzielę”. Film zrealizowali: Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Pracowali przy nim również: Tomasz Korytkowski, Paweł Michalski i Jakub Ratajczyk. Opiekę artystyczną sprawował Andrzej Moś, instruktor AKF ,,Muza” i pomysłodawca projektu.

OKFA to najstarszy w Polsce projekt dedykowany kinu spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Część konkursowa adresowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. W tym roku konkursowi towarzyszyć będą: wystawa prac Jana Kantego Pawluśkiewicza ,,Voyage” i spotkanie z artystą. Zaplanowano pokazy specjalne filmów i spotkania z reżyserami: Krzysztofem Zanussim oraz Tomaszem Drozdowiczem. Będzie też O!PLA na OKFA, czyli poranek z polską animacją dla dzieci, a po gali wręczenia nagród – koncert Miki Urbaniak & Victora Davisa „Art Pop”. Organizatorami OKFA są Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, które realizuje festiwal, oraz Federacja Niezależnych Twórców Filmowych.

Szczegółowy program 65. OKFA: http://www.okfa.ckis.konin.pl/o-okfa/

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK