Sala wypełniona po brzegi, oklaski w trakcie filmu i na stojąco po jego zakończeniu – trudno sobie wyobrazić lepszą premierę filmu dokumentalnego. W KDK, w czasie 29. Przeglądu Filmów Fabularnych DEBIUTY reżyser Zdzisław Siwik zaprezentował (30 listopada 2019) film dokumentalny „Doktor Piotr”. 

 

Twórca filmu mówił po premierze, że reakcja publiczności była odpowiedzią, kim dla społeczności osób niepełnosprawnych oraz osób przywracających niepełnosprawnych do życia społecznego był doktor Piotr Janaszek, lekarz ortopeda, założyciel ośrodka rehabilitacyjnego w Mielnicy. W filmie byli podopieczni doktora, dzisiaj ludzie dorośli, mówili, że „przekazał nam prawdę, że dużo możemy”, „W Mielnicy czuliśmy się dobrze, bo byliśmy dobrze traktowani”. Osoby współpracujące z nim mówiły z kolei, że „był człowiekiem, który nigdy nie odpuszczał”, że „swoimi działaniami wyprzedził epokę”.

 

Dokument „Doktor Piotr” jest portretem doktora Piotra Janaszka, lekarza ortopedy, propagatora powszechnej i nowoczesnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Polsce. Twórcy nowatorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mielnicy nad Gopłem, którego głównym celem była integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Zdzisław Siwik opowiadał, że „materiały archiwalne odkryłem w 2001 roku, były to filmy na taśmach 16 mm, w większości autorstwa Antoniego Sieńkowskiego. Udało się je bez kosztowo przełożyć na zapis cyfrowy. Trochę poleżały w szufladzie, bo brakowało mi pomysły na ich wykorzystanie. Aż trafiła się Zuzanna (Janaszek-Maciaszek, córka doktora Piotra Janaszka, prezes Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej” – przyp. red.) i pomogła w zrealizowaniu filmu”.

 

Salę widowiskową KDK wypełnili przede wszystkim byli podopieczni doktora Janaszka, wielu z rodzinami i obecni podopieczni Fundacji „Podaj Dalej”. Była też Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, byli Tadeusz Wojdyński – przewodniczący Rady Miasta Konina i Piotr Korytkowski – prezydent Konina, prof. dr hab. Aleksander Kabsch z Katedry Biomechaniki AWF w Poznaniu, byli koledzy Piotra Janaszka ze studiów i inni lekarze z nim współpracujący. Do Konina na promocję filmy przyjechali też goście z całej Polski i ze Szwecji. Gościem specjalnym była też Lidia Zonn z PWSFTviT w Łodzi, która pracowała z najwybitniejszymi dokumentalistami polskiej kinematografii, m.in. z Krzysztofem Kieślowskim i Kazimierzem Karabaszem i której studentem był łódzkiej filmówce Zdzisław Siwik.

Wszystkich ich serdecznie witała Zuzanna Janaszek-Maciaszek, przy okazji przypominając, że organizatorzy fabularnych DEBIUTÓW w 1998 roku w książce „Debiuty polskiego kina”, pod red. Marka Hendrykowskiego, „dziękowali tacie jako jednemu z inicjatorów DEBIUTÓW. I oto historia koło zatoczyła – na tegorocznych DEBIUTACH mamy promocję filmu o tacie”.

 

Rozmowy o dziele doktora Piotra Janaszka przeniosły się z Kina Centrum do KDK-owskiej Strefy K. Były opowieści, wspomnienia, anegdoty i salwy śmiechu. Przy okazji mówiono też o posiadanych materiałach archiwalnych, ale też o tym, że dzisiaj znowu przydałby się kolejny Janaszek, bo przecież problemów osób niepełnosprawnych nie ubyło, są tylko inne. Czy można je rozwiązać? W filmie „Doktor Piotr” jedna z postaci przypomniała, co mówił Piotr Janaszek: to nie jest łatwe, ale to jest możliwe!

* * *

„Doktor Piotr” – scenariusz i reżyseria, zdjęcia, montaż i udźwiękowienie: Zdzisław Siwik. Zdjęcia archiwalne: Antoni Sieńkowski, Andrzej Moś, Piotr Janaszek. Fotografie: Ryszard Fórmanek, Piotr Janaszek. Animacja zdjęć archiwalnych: Marcin Gorgolewski. Lektor: Andrzej Dusza. Produkcja: Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej”, Zdzisław Siwik. Film powstał przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Konińskiej Fundacji Kultury.
 

Tydzień temu, 24 listopada, Zdzisław Siwik za film „Doktor Piotr” otrzymał III nagrodę na I Barć Film Festiwal w Barcinie (na pograniczu Kujaw w Pałuk); w jury zasiadali: Artur Barciś, aktor – przewodniczący, Joanna Kos-Krauze, reżyser i Łukasz Maciejewski, wybitny filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.


 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również