Zdjęciem Wadima Brodskiego, ukraińskiego wirtuoza skrzypiec z polskim paszportem, koncertującego z Konińskim Kameralnym Zespołem Smyczkowym Ad Libitum tygodnik „Idziemy”, wydawany przez Wydawnictwo Diecezji Warszawsko-Praskiej, przypomniał zbliżający się, organizowany w Koninie Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”.

 
Ten koncert odbył się w 2017 roku właśnie w czasie Tryptyku Zaduszkowego, którego organizatorami od 12 lat są redakcja „Adalbertusa” i parafia św. Wojciecha w Koninie, a współorganizatorem Koniński Dom Kultury. O kolejnym Tryptyku w tygodniku „Idziemy” mówili Anna Wysocka i ks. Paweł Śmigiel (Muzyczna modlitwa za zmarłych, „Idziemy” nr 43 z 27.10.2019), którzy przypomnieli, że dotychczas w Tryptyk gościł artystów tej miary, co Józef Skrzek, Wadim Brodski, Roman Percucki, Konstanty Andrzej Kulka, Ernest Bryl, Michał Lorenc i DesOrient, Magda Umer, U Studni, Krzysztof Napiórkowski, Janusz Radek, Marian Opania, Grażyna Łobaszewska, Elżbieta Adamiak. Organizatorzy Tryptyku mówią: – Dźwięki muzyki są nieuchwytne, tak samo jak wiara. Nie dają się zatrzymać, wywołują wzruszenie, emocje, refleksje, przede wszystkim nad przemijaniem. (…) Chcieliśmy zapraszać artystów, którzy prowokują słuchaczy do refleksji nad życiem i nad śmiercią (…) Śmierć nie klasyfikuje, tak samo wspominamy wszystkich, którzy przeszli na drugą stronę, czy wierzący, czy niewierzący.
 
– Dla nas, muzyków z Ad Libitum, wspólne koncertowanie z Wadimem Brodskim w czasie Tryptyku Zaduszkowego było dodatkowo szczególnym przeżyciem artystycznym – mówi Mirosław Grzanka, animator i szef artystyczny Konińskiego kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum. – Wadim Brodski to przecież skrzypek światowej sławy, który wygrał wiele międzynarodowych konkursów, między innymi VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, Konkurs im. Paganiniego we Włoszech, Konkurs im. Tibora Vargi w Szwajcarii, to wirtuoz koncertujący ze znakomitymi orkiestrami, że wymienię choćby orkiestry Filharmonii Moskiewskiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Meksyku czy London Philharmonic Orchestra.
 
Tegoroczny Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…” odbędzie się 8-10 listopada w kościele św. Wojciecha w Koninie (Morzysław). W piątek 8 listopada zagra Robert Kanaan, muzykoterapeuta. Będzie to materiał z płyty poświęconej pamięci ks. Jana Kaczkowskiego. W sobotę 9 listopada zespół krakowski Bester Quartet wystąpi z muzyką ilustracyjną i utworami Mozarta granymi na akordeonie. W niedzielę 10 listopada nieznane polskie polonezy zaprezentuje Kapela Brodów. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również