Urodziny Zofii Urbanowskiej, pisarki, autorki m.in. „Gucia zaczarowanego” i „Księżniczki”, świętowali koninianie 19 maja na bulwarze nadwarciańskim. Na święcie pojawiły się Zofie, Zosie, Zośki, Zochny, Zochy i Zosieńki. Dla nich grały zespoły muzyczne, działał zakład fryzjerski, sprzedawano książkę (o jubilatce) i rozdawano grochówkę. 


Szczególną okazję do zorganizowania zlotu Zosiek, była 170. rocznica urodzin Zofii Urbanowskiej, konińskiej pisarki, tworzącej w epoce pozytywizmu. Dr Barbara Kosmowska, autorka biografii pisarki „Na służbie u Kopciuszka”, napisała: „pora się upomnieć o popularną niegdyś, a dziś już zapomnianą pozytywistkę, właścicielkę biografii zdumiewającej, bo i szarej, i niezwykle barwnej jednocześnie”. Temu „upominaniu się” służy ogłoszony przez prezydenta Konina, Piotra Korytkowskiego, rok 2019 Konińskim Rokiem Zofii Urbanowskiej i świętowane dzisiaj „Urodziny Zofii Urbanowskiej”.

 

Choć w Koninie mieszka 1512 Zosiek, to – jak głosi hasło: „ten rok w garści trzyma… Ta jedyna!”. Dzięki „tej jedynej” pozostałe Zosie mogły dzisiaj wziąć udział w urodzinach, zaczynając od wystylizowania własnej fryzury à la Urbanowska. Na bulwarze zadbały o to uczennice Zespołu Szkół Technicznych w Koninie. Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” rozdawała Zofiom i Zosiom pięknie wykonane szydełkiem przypinki a młodzież z I Liceum zakładki do książek, opatrzone sentencjami pisarki, np. „Kto nie umie rachować, ten zbankrutować musi”.

 

Część artystyczną urodzin rozpoczęły przedszkolaki z Przedszkola nr 1 „Kosmatek”, grając i tańcząc. Grupa Muzyczna Agharta z Konińskiego Domu Kultury podczas swojego koncertu zaprezentowała między innymi dwie specjalnie skomponowane piosenki: jedna nosi tytuł „Dla Pani Zosi” i jest piosenką biograficzną, opowiadającą o życiu pisarki na tle wydarzeń historycznych, druga, „Taki czas”, nawiązuje do rodzinnego Konina oraz Tatr, ukochanych przez pisarkę. Ta pierwsza została nagrana na płycie i jest dołączana do książki Barbary Kosmowskiej „Na służbie u Kopciuszka”. Przy tej drugiej piosence warto dodać, że to właśnie Urbanowska swoim pisaniem rozsławiła m.in. legendę Janosika. Wiele o tym informacji znaleźć można właśnie w książce „Na służbie u Kopciuszka”, którą w czasie urodzin sprzedawała Miejska Biblioteka Publiczna (jej Wydawnictwo Setidava wraz z Wydawnictwem Literatura w Łodzi są wydawcami dzieła). W międzyczasie kinomani mogli w dworku Urbanowskiej (dzisiaj siedzibie konińskiego USC) obejrzeć film animowany na motywach opowiadania Urbanowskiej „Gucio zaczarowany”.

Po koncercie Agharty swoje talenty wokalne prezentowały wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury, zaś Fundacja im. doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej” przygotowała spektakl na motywach opowiadania „Janosik” Zofii Urbanowskiej. Po nich na scenie zawirował KaDeKowski Zespół Pieśni i Tańca „Konin”, wykonując m.in. tańce góralskie, często opisywane przez Urbanowską. Potem grała Kapela z Kopyta a na zakończenie Warszawska Orkiestra Sentymentalna. To dla dorosłych, a dla dzieci atrakcją był festiwal baniek mydlanych, zawody zręcznościowe i ścianka wspinaczkowa. O głodnych zadbali właściciele foodtracków i w szczególności Koło Gospodyń Wiejskich z Kowalewka (gmina Rzgów), gdzie Zofia Urbanowska się urodziła; panie z KGW przygotowały znakomitą grochówkę, przy okazji zapraszając do odwiedzenia miejscowego Domu Kultury, gdzie urządzono Izbę Pamięci Pisarki.

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również