„Ballada o Wołyniu” to spektakl sceniczny opowiadający w przejmujący sposób o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich, popełnionym w latach II wojny światowej przez nacjonalistów ukraińskich. Mieszkańcom Konina spektakl zaprezentował 4 lipca br., na deskach Konińskiego Domu Kultury, Teatr Nie Teraz z Tarnowa.

Ten niezwykle trudny temat, równie ważny jak pamięć Powstania Warszawskiego, wciąż czeka na swą pełną obecność w świadomości Polaków. Tomasz A. Żak z TNT napisał scenariusz i wyreżyserował „Balladę o Wołyniu”, korzystając z wątków trzytomowej powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”.
Odojewski pokazał bezmierne upodlenie podczas bratobójczej rzezi, okrutne mordy i gwałty. Pokazał nienawiść rozlaną szeroko po wołyńskiej ziemi i trwogę zataczającą co chwilę wielkie kręgi. Po przeczytaniu „Zasypie wszystko, zawieje” nie można zapomnieć o Wołyniu staczającym się na samo dno ciemności, niemożliwe jest wyparcie z pamięci zamroczenia nacjonalizmem, który upodobnił tę ziemię do przeklętej krainy pełnej odwetu.
Tomasz A. Żak ten obraz stara się dopełnić, wykorzystując nowe oryginalne świadectwa osób, które przeżyły zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym starą melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej. ,,Ballada o Wołyniu” wypełnia ważną misję edukacyjną, historyczną, stając się jednym z głosów społecznej debaty.  „Ballada o Wołyniu” podobnie jak powieść Odojewskiego, film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń” czy historyczne obszerne opracowanie Grzegorza Motyki „Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”, każe pamiętać, że wołyński kocioł pełen gotujących się namiętności zasługuje na nasz szacunek i ciągłe przypominanie przyczyny pogromów. To ważne dla współczesnych i dla potomnych, którzy powinni wiedzieć, że każdy złowróżbny symbol zapada gdzieś głęboko, wywołując z czasem wichry wojny.
 
Na niespełna godzinny spektakl „Ballada o Wołyniu”, którego inicjatorem i współorganizatorem był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, koninian zaprosił prezydent Konina i Koniński Dom Kultury. Wydarzenie zrealizowane było w ramach projektu ,,Konin dla Niepodległej'”. Wystąpili aktorzy Teatru Nie Teraz z Tarnowa: Aleksandra Pisz, Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik oraz, zza sceny, Tomasz Lewandowski i Jerzy Pal. Dodajmy, że w sezonie 2014-2015 miesięcznik „Teatr” wyróżnił tarnowski TNT w kategorii „Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego”:

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również