Warsztaty śpiewu białego odbywali w Konińskim Domu Kultury między innymi śpiewacy Zespołu Pieśni i Tańca „Konin”. Od 18-19 września br. prowadziła je Agata Harz, wybitna specjalistka, wokalistka i trenerka głosu, postać znana w dziedzinie śpiewu archaicznego w Polsce i zagranicą. 

Śpiew biały jest techniką wokalną charakterystyczną dla muzyki ludowej, kładzie się w nim nacisk na natężenie dźwięku i jego przenikliwość, z wykorzystaniem rejestrów nosowego i czołowego. W odniesieniu dla klasycznej nauki śpiewu, artykulacja czy barwa nie są tu tak istotne jak jego jasność – stąd nazwa: głos biały. Co ciekawe, podobną techniką posługują się śpiewacy ludowi w różnych krajach, niewykształceni muzycznie. Śpiew biały występował bowiem w Polsce, na Ukrainie, na Białorusi i na Bałkanach. A jak brzmi? W zasadzie jak krzyk, którego śpiewak używa do wydobywania melodii. Śpiewokrzyk był formą spędzania wolnego czasu, wykonywany był na wsiach, bez towarzyszenia muzyków, polegał na zabawie i zawołaniach. Do dziś jako spontaniczną formę ekspresji można odnaleźć go w folklorze całego świata. Współcześni śpiewacy, wokaliści coraz chętniej sięgają do niego. Tak było i tym razem w Strefie K, gdzie przez dwa dni odbywały się rozmowy w kręgu, zawołania, śpiewanie w ruchu. W warsztatach z Agatą Harz wzięły udział instruktorki piosenki, osoby pracujące na co dzień głosem – głównie w innych technikach wokalnych i członkinie Zespołu Pieśni i Tańca „Konin”.


foto: Marcin Oliński


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również