Tancerki z Fuksa Konin reprezentowały Konińskie Centrum Kultury w międzynarodowych zawodach BALTIC CUP w Szczecinie (9-11 maja). Debiutowały w nowych kategoriach disco dance, w których mierzyło się 2400 uczestników z innych krajów, zajmując w nich czołowe miejsca. Do udziału w tym wydarzeniu przygotował je Jacek Szczepankiewicz, instruktor, który w ich wieku zaczynał od tańca towarzyskiego. Fuks, który prowadzi od samego początku zdobył w 2000 r. pierwszy Złoty Aplauz dla Konina, a za rok będzie obchodził 30 lat pracy. To dobra okazja do wspomnień i rozmowy na temat przyszłości.
Zatańczą wszystko
W BALTIC CUP wystąpiło 19 tancerek z Fuksa Konin (formacja), dziewczyny pokazały się w 16 solówkach, oraz w duetach. I miejsce w disco dance duety 12- C+B zdobyły Anna Markowska i Nadia Tomaszewska, która zajęła również II miejsce w kategorii solowej 11-12 C. Na II pozycji uplasowała się Lena Jaśniewska w solówce 11-12 B, zaś III miejsce wytańczyła formacja Fuks 1 13+ open (poniżej publikujemy tabelę miejsc wszystkich tancerek). – Ważne jest każde, nawet dalsze miejsce, bo BALTIC CUP to prestiżowe zawody w disco dance, gdzie prezentowane są wszystkie style, oprócz breaking, tańca towarzyskiego i ludowego. Nasze uczestniczki dały z siebie maksimum energii i determinacji. Pracowały ciężko, miały możliwość zobaczyć, jak tańczą inni koledzy i koleżanki. Był to dobry wstęp do naszego udziału w 45. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, w którym zaprezentują się już w czerwcu. Udział w turniejach jest rozwijający dla tancerzy, oswaja ich ze sceną, uczy jak opanować stres, jak się mobilizować. Wspólne wyjazdy uczą młodych ludzi dobrej organizacji czasu, dyscypliny, nawiązywania kontaktów i więzi, zdrowej rywalizacji. A przede wszystkim integrują! – wyjaśnia Jacek Szczepankiewicz, instruktor i sędzia Polskiej Federacji Tańca I kategorii. Mówi też, że w disco dane ważne są kondycja, dynamika i technika. Styl uległ przez lata ogromnej ewolucji, jest w nim więcej klasyki, skoków, piruetów, które tancerze wykonują oczywiście w tempie disco dance, którzy do tego są rozciągnięci, szybcy. W disco freestyle dozwolone są z kolei elementy charakterystyczne dla akrobatyki. – Dzięki łączeniu wielu dziedzin tańca w disco dance, tancerz disco może zatańczyć wszystko – dodaje trener Fuksa Konin. Teraz w obrębie jednej kategorii wiekowej i wykonawczej wyróżnia się jeszcze stopnie zaawansowania. Jak mówi Szczepankiewicz, dawniej np. w jednej kategorii występowało 250 tancerzy o bardzo różnym poziomie przygotowania – jedni na początku drogi, inni trenujący dłużej.
Absolwenci disco
Były takie czasy, że disco dance nazywało się „modami tanecznymi”, było w nim trochę funky, trochę hip hopu. Rozdzielenie stylów nastąpiło później, osobny stał się taniec współczesny, hip hop czy breakdance (obecnie breaking). W końcu i disco dance uznano za odrębną kategorię. Jacek Szczepankiewicz rozpoczynał przygodę z tańcem właśnie w tamtych czasach. Najpierw w towarzyskim, który w MDK-u prowadził Józef Rosiński. Był on również kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Konin” w WDK-u i tak trener Fuksa Konin znalazł się… wśród tancerzy ludowych. Ukończył później Krakowską Szkołę Tańca im. Janiny Strzembosz (tancerka, choreolog, dyrygent, wykładowca i pedagog, uczennica Isadory Duncan, wychowała kilka pokoleń polskich tancerzy i choreografów) w klasie tańca współczesnego i modern dance. Od tego czasu i on sam wychował prawie 2 pokolenia tancerzy, a w zajęciach, które prowadził z Fuksem, uczestniczyło ponad 2 tysiące tancerzy. Wielu wychowanków Jacka Szczepankiewicza pracuje z młodzieżą, na scenie, a jedna z byłych tancerek szyje kostiumy sceniczne. Jego uczniami i uczennicami są np. Klaudia Cembrowicz, która teraz wspólnie z Martą Merdzińską prowadzą w KCK-u zespół tańca CODA, Agnieszka Łapaj-Strzykowska, instruktorka zespołu TOP DANCE. Jacek Szczepankiewicz wspomina jeszcze Darię Krzyżaniak-Zawratyńską, obecnie aktorkę. Marlenę Tomczak. Adę Małecką. Michała Małeckiego Przemysława Grzelaka. Darię Jasiecką. Martynę Kapral. Arka i Sebastiana Filipiaków i wielu innych wychowanków, z wielkim sentymentem! – Agnieszka Łapaj i Arkadiusz Filipiak byli pierwszymi Fuksiakami! – przypomina instruktor Fuksa, który taneczną pasją zaraził też obie córki, Margaritę, która układa choreografię i Darię, która prowadzi własną grupę taneczną w Wierzbinku. Obie pomagają tacie promować Fuksa Konin w mediach społecznościowych. – W 2000 r. Fuks wywalczył pierwsze złoto w historii dla Miasta. Było to na dziecięcym, międzynarodowym Festiwalu. Wielokrotnie zdobywaliśmy mistrzostwa kraju. Nigdy, nawet w czasie rywalizacji, nie zapominam o tym, żeby była ona zdrowa. Że taniec ma obok hartu ducha, radości, pasji, uczyć młodych ludzi wartości ważnych i przydatnych w życiu – dodaje Jacek Szczepankiewicz.
Przed Fuksem Konin pracowity czas. Po BALTIC CUP w Szczecinie, tancerki wystąpią w Dance on Fire w Kole i w 45. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, w kategorii juniorskiej i gdzie zaprezentują choreografię „Abracadabra”.
W wakacje Jacek Szczepankiewicz planuje obóz taneczny w Smołdzińskim Lesie, niedaleko Łeby, w którym znajdują się profesjonalnie urządzone sale taneczne. Tancerki wezmą udział w 10-dniowych warsztatach z różnych technik i wykładach. A przy okazji spędzą czas nad polskim morzem.


















---------------------------------------------
Laureatki BALTIC CUP Szczecin
1 miejsce | Anna Markowska & Nadia Tomaszewska – Disco Dance Duety 12- C+B
2 miejsce | Nadia Tomaszewska – Disco Dance Solo 11-12 C
2 miejsce | Lena Jaśniewska – Disco Dance Solo 11-12 B
3 miejsce | FUKS 1 – Disco Dance Formacje 13+ Open
5 miejsce | Lena Jaśniewska – Disco Dance Solo Children EL. MP IDO PFT 2026
6 miejsce | Zuzanna Radzimska – Disco Dance Solo 11-12 C
6 miejsce | Zofia Kruszyna – Disco Dance Solo 11-12 C
6 miejsce | Julia Skowrońska – Disco Dance Solo 13-14 C
6 miejsce | Gabriela Zawadzka – Disco Dance Solo 13-14 B
7 miejsce | Dana Marchyshyn – Disco Dance Solo 13-14 D
8 miejsce | Julia Frątczak – Disco Dance Solo 13-14 B
9 miejsce | Hanna Dryjańska – Disco Dance Solo 13-14 C
9 miejsce | Wiktoria Jasińska – Disco Dance Solo 13-14 C
10 miejsce | Nadia Tomaszewska – Disco Dance Solo Junior 1 EL. MP IDO PFT 2026
10 miejsce | Anna Markowska – Disco Dance Solo 11-12 B
11 miejsce | Hanna Dryjańska – Hip Hop Solo 13-14 D
13 miejsce | Wiktoria Gospodarek – Disco Dance Solo 13-14 C
14 miejsce | Barbara Dębowska – Disco Dance Solo 11-12 C
16 miejsce | Zuzanna Łasińska – Disco Dance Solo 13-14 C
19 miejsce | Gabriela Głąbicka – Disco Dance Solo 11-12 C
Na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Mamy zapras..
Młodzi artyści z Polski i sie..
Doroczny wernisaż „Nasi Twórcy” zakończy..
Górczyński, Marecki, Matela, czyli mieszanka ..
,,Wrócicie siebie” to tytuł filmu na który..