Ciekawe i ważne tematy, dobre filmy i mnóstwo fantastycznych emocji towarzyszyło nam w roku szkolnym 2023/2024 w Akademii Filmowej KinoSzkola w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury. Czas na podsumowania i podziękowania!

 


Najbardziej aktywnym szkołom podziękowaliśmy za udział w tym wyjątkowym edukacyjnym projekcie pamiątkową statuetką.

Dziękujemy Dyrektorom, Nauczycielom i Rodzicom, za to, że widzieli potrzebę udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedszkolaków w Akademii Filmowej. Nie jest to zwykłe wyjście do kina, ale lekcja w kinie, podczas której realizujemy ważne tematy, rozwijamy się i poznajemy świat. Dla młodych ludzi to szczególnie cenne, ponieważ nie zawsze mają chęć i odwagę rozmawiać o trudnościach, których doświadczają w życiu. A dla najmłodszych widzów to nauka przez zabawę.
Rozmowy z edukatorami i filmy, w których odnaleźli omawianą problematykę – to dla dzieci i młodzieży często ogromne wsparcie. Nie do przecenienia jest obejrzenie ,,mądrego” filmu, ale też samo uczestniczenie w kulturze i poznanie funkcjonowania placówki kultury, która staje się miejscem ciekawym i przyjaznym.


Akademia Filmowa dla przedszkoli
Po prostu uwielbiamy Akademię Filmową KinoSzkoła z udziałem przedszkolaków! Obserwujemy jak maszerują grzecznie w parach w stronę Konińskiego Domu Kultury, wszyscy w kamizelkach odblaskowych, a ci najmłodsi często trzymając się węża spacerowego i serdecznie witamy ich w naszym kinie. Dzieci już wiedzą, że czeka je znakomita zabawa! Akademia Filmowa dla przedszkolaków ma inną formę, niż dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To godzina wypełniona zabawami z edukatorem, w których przeplatana jest tematyka danego spotkania. W tym czasie dzieci oglądają też trzy animowane, krótkie filmy.
W mijającym roku szkolnym 2023/2024 w KinoPrzedszkolu omówiliśmy takie tematy jak m.in.: Nie zawsze muszę być najlepszy, Kodeks przedszkolaka – po co nam zasady, Jestem OK taki, jaki jestem, Przyjaciele z natury – zwierzęta potrzebne człowiekowi, Ja też mogę być bohaterem – o pomaganiu, Coraz więcej potrafię – o samodzielności, Kim będę gdy dorosnę.

Najbardziej aktywne przedszkola otrzymały od nas pamiątkowe statuetki Akademii Filmowej KinoSzkoła. Wspólnie z dyrektorami placówek podsumowaliśmy projekt i podzieliliśmy się wrażeniami. Ważne tematy, wysoki poziom spotkań edukacyjnych, wspólne wprowadzanie najmłodszych widzów w świat kultury, udział w edukacji filmowej – to tylko niektóre z naszych priorytetów.

Na zdjęciach z wizyt w przedszkolach podsumowujących projekt Akademia Filmowa w Kinie Centrum znajdziecie:
Przedszkole nr 6 w Koninie: dyrektor Maria Pikuła
Przedszkole Sportuś: dyrektor Janusz Lipiński
Przedszkole Mały Artysta: dyrektor Sebastian Drygiel
Przedszkole nr 32: dyrektor Dorota Wierońska, koordynator Magdalena Wziętek
Przedszkole nr 12: dyrektor Aneta Gajewska, koordynatorki: Anna Grochowska i Anna Skibińska
Przedszkole nr 2: dyrektor Alina Łagowska, koordynator Anna Maculis
Przedszkole nr 31: dyrektor Arleta Kordylasińska, koordynator Magdalena Pytlewicz
Przedszkole Bajkolandia: dyrektor Ewelina Derda, koordynator Beata Kamińska

 

 

Akademia Filmowa dla szkół podstawowych
Uczniowie szkół podstawowych podzieleni byli na grupy: 1-3, 4-6 i 7-8.
W najmłodszej grupie omawialiśmy między innymi takie tematy jak: pielęgnowanie swoich talentów, zwracanie uwagi na wartości: dobro, uczciwość, odwaga, mówiliśmy o mocy współpracy, dobroci i kreatywności, oraz o tym, jak radzić sobie w chwilach smutku.
Uczniowie klas 4-6 dowiedzieli się dlaczego powinniśmy chronić zagrożone gatunki roślin i zwierząt, dlaczego jedni znęcają się nad innymi, mówili o sile miłości, o samoakceptacji oraz dbaniu o innych, a także realizacji marzeń i pobudzaniu swojego wewnętrznego potencjału.
Grupa 7-8 omawiała natomiast tematy związane z sensem nauki, wiarą we własne możliwości, dyskutowała o tym, gdzie szukać wsparcia w trudnych momentach, a także o sile rodzinnych więzi, przezwyciężaniu trudności i pierwszej miłości.
To były naprawdę ciekawe i rozwijające spotkania a do tego wartościowe filmy, które otwierały okno na świat, mogły stanowić wskazówkę i pomoc w trudnych momentach.

W podziękowaniu za udział szkół podstawowych w wartościowym projekcie edukacyjnym, jakim niewątpliwie jest Akademia Filmowa, odwiedziliśmy najbardziej aktywne placówki, wręczając pamiątkowe statuetki. Wraz z dyrektorami szkół oraz koordynatorami odpowiedzialnymi za wyjścia grup do Akademii Filmowej, udało nam się podsumować projekt, omówić jego najważniejsze aspekty i wartości jakie niesie w wychowaniu młodego pokolenia.

Na zdjęciach z wizyt w szkołach podstawowych znajdziecie:
Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salejańskiego: dyrektor ks. Łukasz Pawłowski, koordynator Katarzyna Rogala
Szkoła Podstawowa w Woli Podłężnej: dyrektor Ewelina Dunaj-Rzewucka, koordynator Katarzyna Bąk
Szkoła Podstawowa w Brzeźnie: dyrektor Urszula Kucharska i wicedyrektor Arleta Majchrzak oraz koordynatorzy: Kamila Palutka, Magdalena Wojciechowska, Sławomir Furmański.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale: dyrektor Renata Szczepaniak, koordynator Magdalena Kotwas
Szkoła Podstawowa nr 1 w Koninie: dyrektor Renata Chojnacka, koordynatorzy: Paulina Marzol i Katarzyna Steczyńska
Szkoła Podstawowa nr 12 w Koninie: dyrektor Mariola Nowicka, koordynator Agnieszka Borońska.
Szkoła Podstawowa nr 9 w Koninie: dyrektor Dorota Silska, koordynator Alicja Stepak i Marzena Zielezińska
Szkoła Podstawowa nr 7 w Koninie: dyrektor Paweł Kawka, wicedyrektor Anna Zalewska, koordynatorzy: Monika Raźna, Sylwia Depińska
Szkoła Podstawowa w Kazimierzu Biskupim: dyrektor Joanna Gołyńska-Woźniak, koordynator: Alicja Radocka
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koninie: dyrektor Aneta Strużyńska, koordynator Karolina Sulkowska
Szkoła Podstawowa w Liścu Wielkim: dyrektor Ewa Kasprzyk, koordynator Anna Jelinek i Magdalena Kwiecińska.
Szkoła Podstawowa nr 4 w Koninie: dyrektor Anna Poniedziałek, koordynatorzy: Urszula Durska i Robert Goździk
Szkoła Podstawowa w Anielewie: dyrektor Emilia Chmielewska-Kazuś, koordynator Renata Dziubczyńska
Szkoła Podstawowa nr 10 w Koninie: dyrektor Karol Fritz.

 

 

Akademia Filmowa dla szkół ponadpodstawowych
W mijającym roku szkolnym w Akademii Filmowej KinoSzkoła dla szkół ponadpodstawowych omawialiśmy takie tematy jak: Moja hierarchia wartości, Walka o marzenia i autentyczność, Jak relacje kształtują naszą tożsamość i charakter, Jak sobie radzić z poczuciem smutku i osamotnienia, Wiedza otwiera nam oczy na świat, O odpowiedzialności za swoją przyszłość. Obejrzeliśmy m.in. filmy: Filip, Zadra, Johnny, Bezmiar, Niebezpieczni dżentelmeni, Chłopi, Chleb i sól.
Podczas spotkań z dyrektorami szkół oraz koordynatorami wyjść do Akademii Filmowej, udało nam się podsumować projekt, wymienić doświadczeniami i wrażeniami z przebiegu projektu.

Na pamiątkowych zdjęciach ze statuetką odnajdziecie:
Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie: dyrektor Karol Niemczynowicz oraz wicedyrektor i koordynator wyjść do Akademii Filmowej - Waldemar Bryl
Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie: dyrektor Tomasz Kucharczyk i koordynator Andrzej Przeździecki
Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie: dyrektor Karol Leszczyński oraz koordynator: Izabela Andrzejczak
Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie: dyrektor Anna Matczak-Gaj, wicedyrektorki i koordynatorki: Anna Walkowiak i Joanna Sobczak
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie: dyrektor Ewa Dąbrowska, koordynatorka: Iwona Przychodzka
Konińskie Centrum Edukacyjne X Liceum Ogólnokształcące w Koninie: wicedyrektor Justyna Pawlikowska oraz koordynatorka: Katarzyna Jaśniewska.
Rzemieślnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie: dyrektor Katarzyna Bartczak oraz koordynator Karina Maciejewska.
Zespół Szkół Technicznych w Koninie: dyrektor Agnieszka Modelska oraz koordynator Edyta Truszkowska.

 

 

Drodzy Dyrektorzy, Nauczyciele, Rodzice – dziękujemy Wam za przychylność i otwartość. Wcale nie musieliśmy przekonywać, że warto, by dzieci uczestniczyły w edukacji filmowej i kulturalnej. Wy to bardzo dobrze wiecie i realizujecie tę misję każdego dnia. Cieszymy się, że możemy stać się częścią kształcenia młodych ludzi.

Kochani Uczniowie – trzymamy kciuki, żebyście zdobytą podczas Akademii Filmowej wiedzę i doświadczenie mogli wykorzystać w życiu. Udanych wakacji i do zobaczenia!

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK