Za nami 42. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Pięć festiwalowych dni (1-5 czerwca 2022r.) minęło bardzo szybko. Pozostały wspomnienia, podziękowania i słowa: ,,do zobaczenia za rok!”.

 
Po ponad dwóch pandemicznych latach powróciła do Konina radość, uśmiech i spontaniczność młodych artystów. Wszystko dzięki Festiwalowi, na który w tym roku przyjechało niemal 2500 uczestników.
Dwa dni zmagań konkursowych oraz niesamowity Koncert Galowy, pozostaną w pamięci organizatorów i uczestników na bardzo długo.
 
Jak podkreślali jurorzy konkursów tanecznego i wokalnego, poziom uczestników Festiwalu jest tak wysoki, że z ogromnym trudem przychodzi im dokonywać wyboru.
- Dziękuję wszystkim tancerzom, instruktorom, choreografom, którzy przybyli tak licznie na koniński festiwal, prezentując wysoką jakoś tańca, najpiękniejszej ze sztuk. Dzięki Waszej energii Konin lśni i niech tak zostanie w naszych sercach i pamięci – mówiła podczas wręczania nagród Katarzyna Migała, przewodnicząca jury tanecznego MDFPiT.
- Jestem przeszczęśliwym, że w 2022 roku, czuję się tak jakbyśmy rozstali się rok temu, a było to przecież w 2019 roku. Szczęście, radość i wzruszani było słychać podczas eliminacji. Stojąc na scenie i rozdając nagrody czuję to sam – mówił Jerzy Petersburski Jr., przewodniczący konkursu piosenki.

 
Jury 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie przyznało w tym roku w 6 kategoriach konkursu wokalnego oraz 12 kategoriach konkursu tanecznego: 8 Aplauzów Uśmiechu dla małych debiutantów; 15 wyróżnień; 15 Brązowych Aplauzów, 15 Srebrnych Aplauzów oraz 16 Złotych Aplauzów.
Po raz pierwszy w ponad 40. letniej historii Festiwalu, Grand Prix konkursu tanecznego, przyznano formacji disco dance.
Nagrody wręczyli: Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, Piotr Korytkowski, prezydent Konina, Witold Nowak, z-ca prezydenta Konina, Maciej Nietopiel, wiceprezes zarządu ZE PAK SA oraz Krzysztof Radziemski, przedstawiciel spółki KUPIEC.

 
Grand Prix 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca  w Koninie otrzymał zespół Shock Dance Juniors Team ze Szczecinie za prezentację Run the World, Girls!
Wielkie uznanie kierujemy w stronę tancerzy, instytucji prowadzącej, ale także w stronę opiekunów grupy: Sylwii i Andrzeja Kuźnickich.
 
Grand PRIX 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie  w konkursie wokalnym otrzymał Piotr Klima (13 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Karola Miarki w Katowicach.
Piotr wygrał utworem ,,Zawołaj mnie” (sł. Halina Poświatowska, muz. Aleksandra Tocka, Bartłomiej Tyburowski).  Instruktorką Piotra jest Aleksandra Tocka.
 
Podczas Koncertu Galowego, który odbył się 4 czerwca, na konińskiej Starówce, wręczono także zaproszenia do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Euro Pop Contest i Liederleis Company. Przedstawiciel Festiwalu, Viktor Leis, zaprosił aż sześciu wokalistów 42. MDFPiT do udziału w listopadowym festiwalu w Berlinie. Są nimi:Oliwia Bąk, Filip Robak, Antoni Pytlak, Magda Pająk, Duet Natalia Kosmowska i Stasiek Kukulski oraz zespół Szalone Małolaty z kategorii wiekowej 13 – 16 lat.
 
Nagrodę, którą jest napisanie piosenki oraz nagranie singla w tym profesjonalna obsługa managementu, ufundowała wytwórnia Delphy Records. Nagroda trafiła do Gabrieli Piotrowskiej z Elbląga. Gabi zaśpiewała w Koninie piosenkę ,,Mamma knows best”. Gratulujemy i czekamy na premierę singla.
 
Przypomnijmy jeszcze, że Koncert Galowy 42. MDFPiT w Koninie wyreżyserował Mateusz Polit, a poprowadził Tomasz Kammel.
Warto także przypomnieć, że dla uczestników Festiwalu zaśpiewała Bryska, artystka młodego pokolenia, podbijająca listy przebojów w całej Polsce. Uczestnicy Festiwalu integrowali się także na ognisku i dyskotece, które w tym roku, dzięki zaproszeniu władz Gminy i Miasta Ślesin, odbyło się na plaży miejskiej w Ślesinie.

 
Organizacja Festiwalu nie byłaby możliwa bez wsparcia Samorządu Miasta Konina, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz sponsorów, w tym ZE PAK SA, firmy Kupiec, spółki MZGOK, a także Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych (SAWP), które ufundowało nagrodę główną Festiwalu dla zdobywcy Grand Prix wokalnego oraz wytwórni Delphy Records.
 
Honorowy patronat nad 42. MDFPiT w Koninie objęli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka oraz UNICEF. 
 
Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom i współpracownikom za ogromne wsparcie przy organizacji 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2022.

Fotorelacje z 42. MDFPiT KONIN 2022 znajdziecie na stronie http://festiwaldzieciecy.pl/


 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK