Konińska premiera filmu ,,Lekki jak piórko” w reżyserii Rosanne Pel  z Holandii otworzyła niedzielne (21 listopada) pokazy filmów europejskich w ramach 30. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY.

 
Na widowni zasiedli głównie mieszkańcy gminy Rzgów, na terenie której kręcono zdjęcia do filmu. Cześć z nich to aktorzy, którzy zagrali w filmie. Produkcja filmu trwała aż cztery lata. W filmie pokazano cztery pory roku i to jak młodzi aktorzy z nastolatków stają się dorosłymi ludźmi.
Rosanne Pel gminę Rzgów, a dokładniej miejscowość Osiecza, wybrała nie przypadkowo.
- Nie ma przypadków w naszym życiu – mówiła Małgorzata Kropidłowska, jednak z aktorek-amatorek, grających w filmie. Rosanne, po pierwsze znała naszą koleżankę i odwiedzała ją w Osieczy, po drugie reżyserka, wówczas jeszcze studentka szkoły filmowej, szukała miejsca gdzie hoduje się gęsi – tłumaczyła Małgorzata Kropidłowska.
Gęsi idealnie bowiem wpisały się w tytuł filmu ,,Lekki jak piórko”.
Jak podkreślała Ewa Mikuła, również aktora-amatorka w filmie Rosanne Pel, tytuł ma symboliczne znaczenie.
- ,,Coś” jest jak puch. Delikatne, aksamitne i łatwe do zniszczenia. Film opowiada historię młodych ludzi, ich miłości oraz tego jak molestowanie może skończyć się tragedią. Stąd przesłanie filmu: młodzież potrzebuje edukacji seksualnej – podsumowała Ewa Mikuła.  

Na podkreślenie zasługuje fakt, że film holenderskiej reżyserki Rosanne Pel, zdobył kilak nagród, w tym nagrodę dla najlepszego aktora amatora. Otrzymał ją Eryk Walny. Film prezentowany była na festiwalach w Francji, Estonii i USA. Obejrzeli go także Włosi.foto: Zdzisław Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK