Wielkopolskie Porównania Filmowe – Warsztat! odbyły się w Konińskim Domu Kultury 29 maja 2021. Analizę warsztatową filmów wybranych do prezentacji przeprowadzili: producentka z Telewizyjnej Wytwórni Filmów Animowanych w Poznaniu Ewa Sobolewska oraz reżyser filmów animowanych Paweł Prewencki. Nagrody główne otrzymały dwa filmy: ,,Blue” Eryki Wolnej oraz ,,Serce oskarżycielem” Adama Unierzyskiego.
 

W wydarzeniu uczestniczyli twórcy-amatorzy filmów zgłoszonych w tym roku do Wielkopolskich Porównań Filmowych - Warsztat!, a towarzyszyli im organizatorzy: Janusz Piwowarski z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Władysław Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Andrzej Moś, instruktor AKF Muza z Konińskiego Domu Kultury. Spotkanie zaszczycił również swoją obecnością Piotr Majdrowicz – legenda filmu amatorskiego w Wielkopolsce i współorganizator pierwszych Wielkopolskich Porównań Filmowych.

Wielkopolskie Porównania Filmowe – Warsztat! są przeglądem wielkopolskiej nieprofesjonalnej twórczości  filmowej – imprezą otwartą dla miłośników kina i nieprofesjonalnych twórców filmowych. Odbywają się w formie warsztatowej analizy operatorsko-reżyserskiej prowadzonej przez  jurorów – profesjonalnych twórców filmowych, poprzedzonej projekcją danego filmu.

Oprócz rzetelnego i profesjonalnego omówienia filmów, co dla młodych twórców jest szczególnie cenne, jest to również wydarzenie zawierające elementy konkursu - przyznawane są bowiem nagrody i wyróżnienia.

I tak jury w składzie: Ewa Sobolewska i Paweł Prewencki, spośród 11 filmów, nagrody główne – finansowe po 1000 zł przyznało filmom:

,,Blue” Eryki Wolnej
,,Serce oskarżycielem” Adama Unierzyskiego


Wyróżnienia finansowe po 500 zł otrzymały filmy:

,,W dziurze” w realizacji Blanki Kęstowicz, Magdaleny Scheller, Jakuba Łukasza Kowalskiego, Michała Strzelczyka
,,Powrót do domu czyli jak pokonać koronawirusa” - praca zbiorowa Pracowni Animacji przy Szkole Podstawowej w Czerlejnie pod opieką Katarzyny Markiewicz      
  

Jury doceniając pracę edukacyjną prowadzoną w Pracowni Animacji przy Szkole Podstawowej w Czerlejnie – za całokształt działalności przyznało również dyplom honorowy.

Powyższe nagrody ufundowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Dodatkowo nagrodę specjalną w postaci książki ufundowanej przez Koniński Dom Kultury, członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego ,,Muza” (Patrycja Chęcińska, Kacper Wietrzyński, Tomasz Korytkowski, Dawid Blumczyński) przyznali: Adamowi Unierzyskiemu za film ,,Serce oskarżycielem”.

- Kolejny rok mamy interesujące propozycje filmowe – podsumowała wydarzenie producentka filmowa, Ewa Sobolewska. – Był duży rozrzut: od dzieci, które realizowały filmy na warsztatach aż do studentów filmoznawstwa. Były filmy, które wzruszały i zastanawiały, że młodzi ludzie potrafią tak znakomicie realizować swoje pomysły. Mieliśmy więc mnóstwo przeżyć i powodów do dyskusji. Zachęcamy wszystkich, by, jeśli to będzie możliwe, obejrzeć te filmy i zobaczyć jak myślą, jak działają i jak rozwijają się filmowo młodzi ludzie. Być może pójdą oni w ślady filmowców i wybiorą ten zawód, a na pewno jest to sztuka przyszłości.

- Chciałbym wyrazić radość ze spotkania się z filmowcami na żywo – dodał Paweł Prewencki. - Drugi raz jesteśmy w jury, ale rok temu byliśmy całkowicie pozbawieni możliwości spotkania, wszystko odbywało się online. Dziś mogliśmy porozmawiać, dyskutować, twórcy mogli odpowiedzieć na pytania, wytłumaczyć. Wydaje mi się, że udało nam się porozumieć, posłuchali naszych uwag. Mam nadzieję, że wyjdzie im to na dobre, będą coraz lepszymi filmowcami i coraz lepiej będą sobie radzić.

Organizatorami Wielkopolskich Porównań Filmowych – Warsztat! są: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Koniński Dom Kultury, gdzie finał Wielkopolskich Porównań Filmowych - Warsztat! odbył się po raz drugi.

Foto: Kacper Wietrzyński (AKF Muza)

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK