Realizacja tego filmu trwała dwa lata. W minione wakacje dobiegały końca ostatnie prace nad montażem. Dokument, który stworzyli uczestnicy Amatorskiego Klubu Filmowego MUZA, będzie miał oficjalną premierę. Odbędzie się ona w niedzielę, 4 października o godz. 12.00 w Kinie Studyjnym CENTRUM. 

„To był piękny zakład…” – to ostateczny tytuł tej produkcji, która jak mówi Andrzej Moś, instruktor młodych filmowców, wpisuje się w filozofię jednego z najstarszych Klubów regionie. – Pracę nad tym dokumentem zaczęliśmy dwa lata temu. Ekipa filmowa wytrwała do końca tej produkcji i nadal trzyma się razem – to mnie cieszy. Każdy też ma jakiś osobisty wkład w kształt tego filmu – w zdjęcia, montaż, muzykę, dźwięk – tłumaczył opiekun twórców tego dokumentu. – Wpisuje się on w założenia MUZY, której celem jest dokumentowanie historii, zjawisk i życia miasta – dodał.

W filmie znajdą się fragmenty archiwalne pochodzące z produkcji zrealizowanej w latach 80. – „Z koniem w herbie”, obrazujące Konin z tamtych lat, materiały pochodzące z archiwum Centrum Kształcenia Ustawicznego, które przygotowywało do zawodu pracownice tego zakładu, wywiady z dawnymi pracownikami, etc. Pojawią się też inni rozmówcy. Będą nimi ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Stanisław Maciej Szukalski, który na początku lat 90. wykonał na zlecenie tej firmy pierwszą ekspertyzę, uwzględniającą jego funkcjonowanie w nowych warunkach ekonomicznych oraz koniński dziennikarz – Robert Olejnik, który w swoich artykułach śledził losy przedsiębiorstwa.

Przypomnijmy, że częściowo rozebrany budynek „Konwartu”, zlokalizowany obok drogi krajowej 25, był w latach 70. i 80. siedzibą dobrze prosperującej firmy, szyjącej odzież na rynki polskie i zagraniczne.  Zatrudniała 1100 osób, dając pracę głównie koniniankom i mieszkankom okolic. Autorzy premierowego dokumentu próbują w nim odpowiedzieć na pytanie, co sprawiło, że stabilnie ekonomicznie firma przynosząca zyski, zaczęła upadać w okresie transformacji ustrojowej. Spróbują też wyważyć wspomnienia i emocje z opiniami osób niezwiązanych z przedsiębiorstwem, patrzących na nie z dystansem.

Film zrealizowali: Paweł Michalski, Oskar Radke, Jan Bobrowski, Jakub Ratajczak, Sebastian Wałęsa, z którymi współpracował młodszy kolega – Tomasz Korytkowski. Opiekę artystyczną sprawował Andrzej Moś, chłopaków wspierali też merytorycznie dwaj inni filmowcy: Zdzisław Siwik i Marcin Oliński. Dodajmy również, że filmowa grupa pracuje już nad kolejnym filmem dokumentalnym, który poświęci nestorowi AKF MUZA – Józefowi Szykowi. Uroczysta premiera dokumentu „To był piękny zakład…” odbędzie się w Konińskim Domu Kultury. Film zostanie wyświetlony na ekranie Kina Studyjnego CENTRUM (29’45’’). Do udziału w premierowym pokazie zostali zaproszeni rozmówcy, bohaterowie filmu oraz pracownicy dawnego „Konwartu”.

Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Zapraszamy 4 października br. w samo południe.

Po premierze filmowcy, ich opiekunowie i goście, będą mieli okazję podzielić się wrażeniami w Kinie „Oczko”.

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK