Powiem pewnie nieskromnie, ale furorę zrobiliśmy naszymi żywiołowymi tańcami – tak występy Zespołu Pieśni i Tańca „Konin” w litewskim Joniškis przedstawił Paweł Stawrowski, jeden z najmłodszych tancerzy zespołu. Koniński zespół wziął udział w obchodach 25-lecia zespołu „Jievaras”.

Joniškis jest miastem partnerskim Konina. Pochodzący z tego miasta zespół „Jievaras” mieliśmy okazję oglądać (i oklaskiwać) w kwietniu bieżącego roku podczas koncertu z okazji 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Konin. Koninianie tańczyli wówczas czterema parami, wspomagani przez chór i kapelę. Do Joniškis pojechali już z prawie siedmioma parami (6 tancerzy, 7 tancerek); do zespołu dołączyły pary jeszcze do niedawna występujące w zespole „Uśmiech” z Liśćca Wielkiego.
- Daliśmy dwa koncerty. Pierwszy (11 października) w maleńkiej miejscowości niedaleko Joniškis, drugi (12 października) już na scenie Domu Kultury w Joniškis. Razem z nami zaprezentowały się dwa zespoły z Łotwy, dwa z Litwy i – naturalnie – gospodarze. Wspólnie wykonaliśmy taniec finałowy, specjalnie przygotowany, ale wcześniej furorę zrobiliśmy wykonując nasze żywiołowe tańce, mocno kontrastujące z tańcami gospodarzy i Łotyszy, preferujących tańce „chodzone” – informuje Paweł Stawrowski a Dariusz Intrys dodaje: - Na zakończenie występów gospodarz, czyli Lindas Jonaitis, dyrektor zespołu „Jievaras”, podziękował wszystkim zespołom „za występ”, a „koninianom za show”.
O tak ciepłym przyjęciu zespołu „Konin” zadecydowała nie tylko żywiołowość. Dariusz Intrys, kierownik zespołu: - Podobały się układy choreograficzne, dobrze brzmiąca kapela i chór oraz stroje. W efekcie zostaliśmy zaproszeni na trzy festiwale sztuki ludowej: dwa na Łotwie i jeden na Litwie.
Koninianie wykonali pięć tańców: krakowiaka, tańce rzeszowskie, suitę wielkopolską, oberka i tańce chwalebne (góralskie). W czasie wolnym zwiedzili zabytki Joniškis, miasta założonego w 1536 roku, oprowadzani przez Liudasa Jonaitisa, który jest nie tylko dyrektorem zespołu „Jievaras”, ale także znanym miejscowym politykiem i dyrektorem Szkoły Rolniczej. Trafili także do pierwszego na Litwie muzeum koszykówki, gdzie najcenniejszymi eksponatami są między innymi korespondencja z Michaelem Jordanem oraz trofea reprezentacji Litwy, która w 2010 roku zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Turcji. Członkowie zespołu zostali przyjęci także przez Gediminasa Čepulisa, mera Joniškis.

W Zespole Pieśni i Tańca „Konin” tańczyli: Dariusz Intrys, Iwona Grażyna Intrys, Paweł Stawrowski, Sylwia Michalak, Arkadiusz Wieczorek, Agata Intrys, Piotr Kubacki, Monika Kubacka, Artur Ramel, Patrycja Kwiecińska, Monika Flis, Robert Trawiński i Monika Przespolewska. Chór tworzyły: Sara Elwira Strzyżykowska, Justyna Wysocka, Katarzyna Śmiałek, Aleksandra Podlaska i Anna Ciesielska. W kapeli grali: Robert Strzyżykowski – akordeon, Adam Wróbel – klarnet, Maria Łysiak – skrzypce.  


zdjęcia: archiwum Zespołu Pieśni i Tańca "Konin"

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK