f Gucio potrafi - Koniński Dom Kultury

Jeszcze w październiku 2014 roku zbierali pieniądze na portalu crowdfundingowym – „Polak potrafi!”. Cel był szczytny – chcieli ukończyć i upiększyć film animowany realizowany na podstawie książki konińskiej pisarki, Zofii Urbanowskiej. „Gucio zaczarowany”. W wydaniu młodzieży z Podlasia ujrzał światło dzienne wiosną tego roku. Dzięki uprzejmości twórców otrzymaliśmy kilka egzemplarzy płyty z tą animacją. 

Wyreżyserowała go młoda artystka, Daria Kopiec. Stworzyła go wspólnie z młodzieżą z podlaskich Sejn, gdzie aktywnie działa Fundacja „Pogranicze”, a w jej ramach Pracownia Kronik Sejneńskich. Pretekstem ich działań jest postać Czesława Miłosza. Niedaleko, w Krasnogrudzie znajduje się bowiem rodzinny dworek matki poety. Fantastyczni animatorzy z Sejn inspirują tam młodzież do poszukiwań – tropią wspólnie biografię autora „Umysłu zniewolonego”, rozbudzają wyobraźnię, oddają się kreatywnym działaniom i ćwiczą się w rozmaitych sztukach. Tak się składa, że „Gucio zaczarowany” (wyd. 1884, w 2014 roku minęła 130 rocznica jego pierwszej edycji!) był ukochaną dziecinną lekturą Miłosza. Oba dalekie od siebie regiony kraju połączyła właśnie ta książka.

Premiera animowanego „Gucia zaczarowanego” (bohaterem jest niesforny chłopiec, który za swoje psoty zostaje zamieniony przez Wróżkę w muchę) odbyła się 30 kwietnia br. w sejneńskiej Białej Synagodze w ramach prezentacji programu „Opowieści o współistnieniu”. Film podlaskich artystów zainaugurował też Wielkie Otwarcie III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, który odbywa się w Łodzi. 28 maja tamże, warsztaty małej animacji dla dzieci poprowadzi reżyserka „Gucia zaczarowanego” – Daria Kopiec.

Płytę z animacją otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie. Jest również dostępny do wglądu w Biurze Promocji i Komunikacji Konińskiego Domu Kultury. Artystom, twórcom, animatorom z Ośrodka Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn gratulujemy konsekwencji i efektów, które mieliśmy przyjemność oglądać i podziwiać.
 


O filmie „Gucio zaczarowany” mówią: Bożena Szroeder (koordynator projektu) i Daria Kopiec (reżyser). Relacja Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej. Radio BIAŁYSTOK, 3/05/2015. 

 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK