Jeszcze w październiku 2014 roku zbierali pieniądze na portalu crowdfundingowym – „Polak potrafi!”. Cel był szczytny – chcieli ukończyć i upiększyć film animowany realizowany na podstawie książki konińskiej pisarki, Zofii Urbanowskiej. „Gucio zaczarowany”. W wydaniu młodzieży z Podlasia ujrzał światło dzienne wiosną tego roku. Dzięki uprzejmości twórców otrzymaliśmy kilka egzemplarzy płyty z tą animacją. 

Wyreżyserowała go młoda artystka, Daria Kopiec. Stworzyła go wspólnie z młodzieżą z podlaskich Sejn, gdzie aktywnie działa Fundacja „Pogranicze”, a w jej ramach Pracownia Kronik Sejneńskich. Pretekstem ich działań jest postać Czesława Miłosza. Niedaleko, w Krasnogrudzie znajduje się bowiem rodzinny dworek matki poety. Fantastyczni animatorzy z Sejn inspirują tam młodzież do poszukiwań – tropią wspólnie biografię autora „Umysłu zniewolonego”, rozbudzają wyobraźnię, oddają się kreatywnym działaniom i ćwiczą się w rozmaitych sztukach. Tak się składa, że „Gucio zaczarowany” (wyd. 1884, w 2014 roku minęła 130 rocznica jego pierwszej edycji!) był ukochaną dziecinną lekturą Miłosza. Oba dalekie od siebie regiony kraju połączyła właśnie ta książka.

Premiera animowanego „Gucia zaczarowanego” (bohaterem jest niesforny chłopiec, który za swoje psoty zostaje zamieniony przez Wróżkę w muchę) odbyła się 30 kwietnia br. w sejneńskiej Białej Synagodze w ramach prezentacji programu „Opowieści o współistnieniu”. Film podlaskich artystów zainaugurował też Wielkie Otwarcie III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, który odbywa się w Łodzi. 28 maja tamże, warsztaty małej animacji dla dzieci poprowadzi reżyserka „Gucia zaczarowanego” – Daria Kopiec.

Płytę z animacją otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie. Jest również dostępny do wglądu w Biurze Promocji i Komunikacji Konińskiego Domu Kultury. Artystom, twórcom, animatorom z Ośrodka Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn gratulujemy konsekwencji i efektów, które mieliśmy przyjemność oglądać i podziwiać.
 


O filmie „Gucio zaczarowany” mówią: Bożena Szroeder (koordynator projektu) i Daria Kopiec (reżyser). Relacja Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej. Radio BIAŁYSTOK, 3/05/2015. 

 
REKLAMA:

Relacje

Odwiedź również