f Koniński Piknik Patriotyczny - Koniński Dom Kultury

Już po raz drugi, 9 maja na błoniach, odbędzie się Koniński Piknik Patriotyczny. W tym roku towarzyszy mu hasło ,,Patriotyzm XX wieku"Zanim na parkurze pokażą się Grupy Rekonstrukcyjne, o godz. 15.00 w muzyczną podróż po XX wieku zaprosi koninian Orkiestra PAK KWB Konin. Chwilę po 15.00 będziemy świadkami  odprawy grup uczestniczących w II Konińskim Pikniku Patriotycznym, którą przyjmie Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki. Po zakończeniu odprawy każda z grup dokona krótkiej prezentacji.

Tego dnia będziemy gościć w Koninie przedstawicieli:  33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, klasy: Wojskowa ZS im. Kopernika, Policyjna i Strażacka z CKU, GRH  RAKKASANS, Studia Historycznego,,Huzar’’, GRH: 7DAK, 15 Pułk Ułanów sekcja zmotoryzowana, Szwadron Jazdy Konnej Ziemi Konińskiej, GRH ,,Bluszcz’’, GRH II Liceum. Po zakończeniu odprawy zapraszamy mieszkańców Konina oraz  zaproszonych gości do wspólnego Poloneza. Poprowadzą go Zespoły Ludowe z Konina, Kościelca i Liśca, a także reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych.

Około godziny 16.00 rozpocznie się pokaz główny pikniku. Jako pierwsza zaprezentuje się 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Prezentacji dokona major Grzegorz Schmidt, który przedstawi stoisko Bazy ze sprzętem wojskowym zespołu działań specjalnych. Prezentacji Bazy będzie towarzyszyć przelot statków powietrznych. Następnie zobaczymy klasy mundurowe w pokazie musztry paradnej. Grupę Rekonstrukcji Historycznej   RAKKASANS, walczącej podczas wojny w Wietnamie i Korei, przedstawi Michał Sekunda. Pokaz będzie zawierał między innymi prezentację  umundurowania żołnierzy amerykańskich z tego okresu. Grupa w swoim namiocie zaprezentuje także mapy, broń, przedmioty  oraz pojazd Ford Mutt m 151a1 w wersji dla piechoty morskiej USA z okresu wojny w Wietnamie.

Około godziny 17.00 zapraszamy na pokaz tresury psów policyjnych przygotowany przez Komendę Miejską Policji w Koninie. Bez wątpienia atrakcją pikniku będzie pokaz mody dawnej przygotowanej przez GRH ,,Bluszcz’’ z Warszawy. Panie zaprezentują się w strojach z lat 1920-1945. Nie zabraknie także pokazu przygotowanego przez Szwadron Jazdy Konnej Ziemi Konińskiej. Będzie on obejmował: pokaz musztry paradnej, prezentację wyposażenia umundurowania oficerów i ułanów, pokaz władania szablą i lancą, szarżę, pokaz biedki piechoty GRH II Liceum.

Prawdziwą ucztą dla pasjonatów historii będzie przygotowany przez Studio Historyczne ,,Huzar’’  „Projekt 1945” – Wysiłek Polaków w czasie II Wojny Światowej. Obejmie on trzy bloki tematyczne:
Prezentację umundurowania oraz wyposażenia bojowego jednostek Wojska Polskiego z 1939 roku oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
-  prezentacja wyposażania, umundurowania i oporządzania w/w jednostek, w tym egzemplarzy wykorzystywanych w czasie ostatnich produkcji filmowych takich jak „Miasto 44” (między innymi ciężkie karabiny maszynowe 7,62 mm DP 28, 7,92 mm ZB 27, 7,92 mm MG 42, pistolety maszynowe 11,43 mm Thompson, 7,62 mm PPSz w. 1941, 7,62 mm PPS wz. 1943, 11,43 mm Thompson, 9 mm MP 40, 7,92 mm StG 44, karabiny 7,62 mm Mosin, 7,92 mm Mauser, pistolet maszynowy Sten 9 mm, pistolet maszynowy Thomson 11 mm, karabin Lee – Enfield Mk. III 0.303 cala, lekki karabin maszynowy Bren 0.303 cala oraz krótką broń strzelecka). Specjalną atrakcją prezentacji będzie pokaz strzelania z oryginalnego, ciężkiego karabinu maszynowego produkcji radzieckiej 7,62 mm Maxim wz. 1910 na podstawie kołowej systemu Sokołowa.
Prezentacja sprzętu historyczno-wojskowego używanego przez żołnierzy Wojska Polskiego w następującym wariancie:
-  pokaz dynamiczny i statyczny strzelania działonu armaty przeciwpancernej 6 pdr kal. 57 mm ciągnionej przez transporter opancerzony M3 Scout Car White – sprzęt użytkowany przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Pokaz zostanie zrealizowany przez członków Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Sekcja Zmotoryzowana.
Pokaz dynamiczny i statyczny strzelania działonu armaty wz. 05/26 kal. 75 mm „Prawosławna” - sprzęt użytkowany przez Wojsko Polskie w 1939 roku. Pokaz zostanie zrealizowany przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 7. Dywizjonu Artylerii Konnej.
Pokaz dynamiczny jak i statyczny grup rekonstrukcji historycznych w zakresie porównania wyszkolenia Wojska Polskiego w 1939 roku a 1945 rokiem.
-  dioramy grup obsługujących sprzęt zespołowy Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 7. Dywizjonu Artylerii Konnej oraz Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Sekcja Zmotoryzowana.

Pokazy grup uczestniczących w II Konińskim Pikniku Patriotycznym zakończy około godziny 21.00 wspólna defilada grup połączona z  mini recitalem Orkiestry Dętej.

Atrakcje towarzyszące:
- organizacja polowej strzelnicy historycznej, gdzie korzystając z amunicji hukowej dostarczonej przez zespół „Projekt 1945” (1000 szt. nabojów) widzowie przedsięwzięcia będą mogli bezpłatnie spróbować swych sił w obsłudze wyżej wymienionej broni, pod okiem posiadających uprawnienia do tego rodzaju działań członków zespołu „Projekt 1945”
- namioty wystawiennicze GRH
- stoiska gastronomiczne
- plac zabaw dla dzieci
- balon Aeroklubu Konińskiego.

Profesjonalną narrację historyczną związaną z wyżej wymienionymi elementami wykonają absolwenci nauk humanistycznych w zakresie historii wojskowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


projekt plakatu: Agnieszka Jankowska
 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK