f „Myszy i ludzie” z Broadwayu w NTLive - Koniński Dom Kultury
W kolejnej odsłonie cyklu NTLive adaptacja teatralna kultowej powieści Johna Steinbecka – „Myszy i ludzie”. Broadwayowska produkcja zrealizowana z myślą o Narodowym Teatrze w Londynie zostanie pokazana w Kinie Studyjnym CENTRUM 16 marca br. Od momentu premiery widowisko wyreżyserowane przez laureatkę Tony Awards – Annę D. Shapiro obejrzeli widzowie ponad 700 kin w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W ciągu 12 tygodni na Broadwayu, spektakl zarobił 3,8 miliona dolarów stając się kasowym hitem ubiegłorocznej wiosny.

Powieść „Myszy i ludzie” została opublikowana w 1937 roku przez późniejszego noblistę, Johna Steinbecka. Była pokłosiem podróży pisarza po Ameryce czasów Wielkiego Kryzysu lat 30 dwudziestego wieku. Jest inspirującym portretem amerykańskiego ducha, wiary w pracę, zmianę na lepsze, a zarazem wzruszającym świadectwem granic przyjaźni. Bohaterowie tej powieści ucieleśniają odwieczną tęsknotę ludzi do życia w symbiozie z przyrodą. Zagubienie we współczesnym świecie powoduje, iż marzenia zostają sprowadzone jedynie do biologicznych funkcji myszy (tytuł powieści Steinbecka został zaczerpnięty z wiersza szkockiego poety, Roberta Burnsa, opisującego podły żywot gryzoni: „Do myszy”).  

Kanwą opowieści Johna Steibecka są losy dwóch mężczyzn przemierzających Kalifornię, którzy pragną zrealizować swój „amerykański sen”.George (James Franco) i jego kompan Lennie (Chris O’Dowd), dobroduszny olbrzym o umyśle dziecka zatrzymują się na wielu farmach, ale nigdzie nie mogą zagrzać miejsca. Przyczyną ich kłopotów jest Lennie, który nie zdając sobie sprawy ze swej fizycznej siły, pakuje ich obu w tarapaty i zmusza do kolejnej ucieczki. Dwaj przyjaciele mają marzenie kupić trochę ziemi, gdzie mogliby pracować i oddzielić się od nieprzyjaznego świata. Pewnego dnia trafiają na ranczo, na którym znajdują zatrudnienie i dach nad głową. Jednak syn właściciela, Curley, usiłuje ich zastraszyć i skłócić. Z kolei jego żona, lubiąca flirt z nieznajomymi – prowokuje w końcu tragedię. Aby ochronić przyjaciela przed linczem, George pomaga mu po raz ostatni… 



Nie przegap w NTLive
Adaptacja kultowej powieści Johna Steinbecka „Myszy i ludzie”
16 marca 2015, 18.00
Bilety 20/30 zł
 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK