Boże Ciało, uroczystość liturgiczna dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, to święto niezwykle ważne w kościelnym kalendarzu, obchodzone od 1317 roku w całym kościele Zachodnim. Reportaż pt. „Wieś kwiatami malowana”, kolejny materiał archiwalny z cyklu „Z archiwum KDK”, przypomina i dokumentuje, że w Spycimierzu, który leżał kiedyś w granicach województwa konińskiego, świętowanie Bożego Ciała przyjmuje niezwykły charakter. W Święto Bożego Ciała w Polsce na ulice miast, miasteczek, wsi wychodzą procesje prowadzone do czterech ołtarzy, podczas których pod baldachimem uroczyście przenoszona jest monstrancja i wierni manifestują swoje przywiązanie do religii. Wyróżniają się barwne procesje na Podkarpaciu, Kujawach, Kurpiach, w Łowickiem i w innych miejscowościach, w których z pokolenia na pokolenie kultywuje się ludowe tradycje. Osoby asystujące księdzu, przenoszące kościelne flagi, dziewczynki rozrzucające kwietne płatki ubrane w piękne ludowe stroje i strażacy w mundurach, tworzą wyjątkową oprawę tego święta. 
W Spycimierzu, koło Uniejowa, na wiejskich uliczkach, po których przechodzi procesja, układane są kolorowe kwietne dywany. Przygotowania do tego dnia zaczynają się wcześniej – mieszkańcy wsi zbierają kwiaty na polach i łąkach, selekcjonują je i gromadzą w chłodnych piwnicach swoich domów. W dzień Bożego Ciała całe rodziny, od rana, przystępują do pracy: rysują wzory, starannie wypełniają je różnobarwnymi płatkami kwiatów, tworzą fantazyjne kompozycje oparte o wzory ludowe. Dopiero po południu ustrojonymi uliczkami wsi rusza podniosła procesja.
Twórczość mieszkańców Spycimierzu ma niewątpliwie zespołowy wymiar i jest przejawem społecznej mobilizacji i integracji, ale też swoistej rywalizacji pomiędzy rodzinami tworzącymi te niezwykłe dywany, które z roku na rok są coraz bogatsze i wspanialsze. Sama miejscowość poprzez liczne reportaże i telewizyjne newsy stała się coraz bardziej rozpoznawalna i znana.
Reportaż „Wieś kwiatami malowana” wyprodukowany w Koniński Domu Kultury w 1988 roku jest niewątpliwie pierwszą filmową dokumentacją ukazującą to wydarzenie. Byłem autorem i współproducentem reportażu. Nie były to czasy łaskawe dla niezależnej produkcji filmowej, ale udało mi się zainteresować tym tematem Adama Augustiańskiego, ówczesnego dyrektora KDK i Grzegorza Rybackiego, mojego przyjaciela z Niemiec, który udostępnił profesjonalną kamerę Eclair 16mm do zdjęć dźwiękowych i 240 metrów wspaniałej kolorowej taśmy odwracalnej Kodachrome (choć niestety nie starczyło jej na cały film). Na zdjęcia pojechaliśmy moim fiatem 126p w skromnej ekipie ze Zbyszkiem Murawskim, który był asystentem operatora i Franciszkiem Mazurem, dźwiękowcem z TV Poznań. Nie wiem, jak mogliśmy się zmieścić w „maluchu”, bo oprócz wielkiej Eclair mieliśmy jeszcze dwie radzieckie kamery „Kinor” i „Krasnogorsk”, załadowane kasety i dwa statywy. Od rana filmowaliśmy pracujących mieszkańców, a potem – na trzy kamery ustawione w różnych punktach wsi – przejście procesji. Ulewa i burza, które rozpętały się przy ostatnim ołtarzu, stanowi niesamowite zakończenie tej procesji i samego reportażu, tym bardziej, że zaraz po ulewie nad Spycimierzem pojawiła się tęcza… tak barwna, jak kwietne dywany.
Nasz reportaż to pierwszy, unikatowy filmowy zapis, w jaki sposób mieszkańcy wsi obchodzą Boże Ciało. Walory etnograficzne i etnologiczne tego materiału są niezaprzeczalne. Później ukazały się reportaże zrealizowane przez TVP czy TVP Polonia, a w ostatnich latach w Boże Ciało są nawet organizowane łączenia ze Spycimierzem „na żywo”.„Wieś kwiatami malowana” (1988, 16mm, kolor, 14’15”)
Realizacja i zdjęcia: Andrzej Moś
Montaż: Antoni Antkowiak, Róża Wojta
Dźwięk: Franciszek Mazur
Współpraca operatorska: Zbigniew Murawski
Produkcja: Koniński Dom Kultury i Andrzej Moś
                   przy pomocy Grzegorza Rybackiego
Zdjęcia do reportażu wykonano w Spycimierzu w 1986 roku.


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również