Festiwal Sztuki Ludowej kolejny raz zawitał do Konina. Mieszkańcy i goście mieli okazję poznać, a może nawet pokochać, kulturę i sztukę kilku europejskich państw. Zła pogoda sprawiła, że organizatorzy musieli zmienić plany. Spośród siedmiu zespołów, które przyjechały do Konina wystąpiły tylko trzy. Publiczność dopisała do końca, za co bardzo koninianom i gościom dziękujemy.


W tym roku Festiwal Sztuki Ludowej towarzyszył tradycyjnemu w Koninie Jarmarkowi św. Bartłomieja. To jarmark rzemiosła, naturalnych produktów żywnościowych, a do tego kiermasz staroci. Na konińskiej starówce swoje dzieła i przysmaki prezentowali regionalni artyści, rzemieślnicy, twórcy rękodzieła, pasjonaci i kolekcjonerzy. A wszystkiemu sprzyjał św. Bartłomiej, który jest patronem wielu profesji związanych z Koninem: rzeźników, piekarzy, szewców, górników czy krawców.

W sobotę, 25 sierpnia, o godz. 17.00 na placu Wolności rozpoczął się XII Festiwal Sztuki Ludowej. Wydarzenie organizowało Towarzystwo Poligrodzianie działające przy Politechnice Poznańskiej. A współorganizatorami byli Miasto Konin i Koniński Dom Kultury.

W tym roku do Konina przyjechało siedem grup: Zespół Tańca Ludowego „Politechnika” z Ukrainy, Macedońska Grupa z Grecji „I RIZES MAS”, Zespół Folklorystyczny ČAČINARE ze Słowacji, zespół „Do Lusco Ó Fusco” z Hiszpanii-Galicji, zespół „GUDA” z Białorusi, Stowarzyszenie Kulturalne „Salmorena Losarena” z Hiszpanii Zachodniej oraz Macedońska Grupa ze Skopje „Orce Nikolov". Przed publicznością zaprezentowały się niestety tylko trzy:Ukraina, Grecja i Hiszpania. Deszcz pokrzyżował plany organizatorów. Mimo to było kolorowo, wesoło i bardzo klimatycznie. 

Festiwal Sztuki Ludowej to unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki. To niezwykle kolorowy i radosny festiwal. Celem artystów jest promowanie muzyki, tańca i tradycyjnych pieśni. Publiczność ma okazję zobaczyć narodowe kostiumy i charakterystyczne instrumenty oraz poczuć pasję z jaką występują artyści. Festiwal gości w Koninie od kilku lat i za każdym razem kulturowa integracja jest dla mieszkańców miasta i gości cenną wartością.

Organizatorzy jeszcze raz dziękują tancerzom i myzkom za to, że mimo deszczu wystąpili w Koninie; Towarzystu Poligrodzianie za wspolpracę oraz publiczności za ciepłe przyjęcie gości z Europy. 


Foto: Adam Jaroński

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również