W Koninie zainaugurowano rok kulturalny 2016/2017. – Dziękujemy za wielkie projekty kultury w roku minionym, z nadzieją czekamy, co będzie w kolejnym roku 2016/2017 – mówił Józef Nowicki, prezydent Konina, zwracając się do twórców i animatorów kultury, wielu honorując odznakami i nagrodami.

Inauguracja kolejnego roku kulturalnego zgromadziła w auli PWSZ w Koninie (Morzysławiu) kilkaset osób. Wśród nich byli twórcy, animatorzy kultury, kierownicy placówek kulturalnych. Obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele administracji Wielkopolski i Konina, dyrektorzy instytucji i firm wspierających organizację imprez kulturalnych. Sławomir Lorek, wiceprezydent Konina, mówił między innymi: „Jednym z cudów współczesnego świata jest to, że mamy szeroki dostęp do kultury. Chodzimy na koncerty, do kina, teatru, obcować ze sztuką, w każdym jej wymiarze. Kultura sprawia, że człowiek staje się kimś innym. Jak powiedział Antoni Kępiński „Cywilizacja to władza nad światem, a kultura to miłość do świata”. Zwracając się do twórców kultury, dodawał: „Pragnę podziękować za pracę, za zaangażowanie i to, że chcecie dzielić się z nami swoim talentem. Także za to, że poświęcacie swój czas na kreowanie życia kulturalnego w naszym mieście (…) Życzę odwagi i nieustającej energii w tworzeniu i podejmowaniu kolejnych przedsięwzięć, na które my, konińska publiczność niecierpliwie czekamy. Pamiętajmy wszyscy, że kultura… to miłość do świata!”.


Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski, wręczyła Lechowi Stefaniakowi, dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Koninie, odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”, nadaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wicewojewoda zauważyła, że w Koninie pracuje wielu twórców „tworzących markę kulturalnego Konina, promującą miasto w Wielkopolsce i Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wielu projektów, życzę w nowym roku, by projekty były bardzo bogate i by wszyscy koninianie korzystając z nich mogli oderwać się od codzienności”.

Prezydent Konina, Józef Nowicki i Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta uhonorowali odznakami „Za zasługi dla miasta Konina”:
- Roberta Brzęckiego z Centrum Kultury i Sztuki, animatora Galerii „Wieża Ciśnień”
- Włodzimierza Cichockiego, kierownika działu administracyjnego Konińskiego Domu Kultury
- Danutę Krystynę Olczak, poetkę
- Beatę Stokowską, bibliotekarkę Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Mariusza Zbigniewa Tomczaka, artystę plastyka z Centrum Kultury i Sztuki
- Zbigniewa Krzysztofa Wojnarowskiego – pisarza, felietonistę, rysownika
- Lucynę Lenard – Woźniak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.
Prezydent Nowicki wręczył także grupie twórców nagrody „za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury”. Otrzymali je:
- Elżbieta Barszcz, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki
- Małgorzata Szuman – Gorczyca, szefowa Działu Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Okręgowego w Koninie
- Krzysztof Jurczak, akustyk w Konińskim Domu Kultury
- Marek Lewandowski, muzyk, pedagog w Młodzieżowym Domu Kultury
- Dorota Szymczak, dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego im. Witolda Friemanna
- Renata Wojciechowska, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Wiesława Wolna, twórczyni i właścicielaka Studio Tańca Rytmix
- Andrzej Włodzimierz Wójciński, pianista, kompozytor, dyrygent, pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Paderewskiego.

Inauguracji nowego roku kulturalnego towarzyszyło filmowe podsumowanie wydarzeń kulturalnych minionego roku. Inauguracja stała się także okazją do pokazania najmłodszych talentów. Krótki koncert dał 10-letni pianista Filip Pacześny, uczeń Danuty Gościńskiej w PSM I i II st. Gdy Filip grał utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jozefa Haydna i Maurycego Moszkowskiego, Konińska Fundacja Kultury prowadziła kwestę wśród uczestników inauguracji na stypendium dla niego. Zebrano 2.368,73 zł, do których prezydent miasta z kasy samorządowej dołożył 5 tys. zł. Prezydent J. Nowicki na scenę zaprosił także pięć pań: Zenonę Sroczyńską – kierowniczkę Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędy Miejskiego, Elżbietę Miętkiewską – dyrektor KDK, Elżbietę Barszcz – dyrektor CKiS, Lucynę Lenard – Woźniak – dyrektor MDK i Justynę Kałużyńską – zastępcę dyrektor CKiS (kierującą Domem Kultury Oskard). – Oto pięć dam, które decydują o obliczu życia kulturalnego w Koninie. Dziękujemy – mówił prezydent wręczając im kwiaty – i czekamy z nadzieją, co będzie w roku 2016/2017.

Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu orkiestry Adama Sztaby i solistów: Natalii Kukulskiej i Kuby Badacha. To był dobry koncert, pokazujący znakomite możliwości instrumentalistów, wokalistów a przede wszystkim ogromny talent Adama Sztaby; to muzyk, któremu nieokiełznana wyobraźnia pozwala tworzyć zaskakujące aranżacje. W sumie artyści stworzyli spektakl błyszczący, pełen odcieni, rytmów często nieprawdopodobnie przemieszanych. Jazz, pop, muzyka elektroniczna, disco i nasz „ulubiony obciach”. Były zatem „Deszcze niespokojne” i „Sexi Flexi”, „Bo do tanga trzeba dwojga” i kołysanka Komedy z „Rosemary's Baby” Polańskiego, „Im więcej ciebie, tym mniej” i „Daj mi tę noc”. A wszystko doskonale pulsujące, zgrane i perfekcyjnie wykonane. Były też ciekawostki: Natalia Kukulska przypomniała swój udział w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca, kiedy to jako 9-latka uczestniczyła w pracach dziecięcego jury, a Adam Sztaba zaprosił Piotrka Brzezińskiego, z konińskiej Szkoły Aktorsko-Wokalnej FAMA Marleny Brzezińskiej, do wspólnego z orkiestrą wykonania piosenki „Puszek okruszek”. No, no, taki debiut sceniczny… Czy dziwić się należało, że za to wykonanie został wyściskany przez Natalię Kukulską?  

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK