Wspólny międzynarodowy projekt muzyczno-kulturalny gościł na scenie Konińskiego Domu Kultury 11 września br. Wzięło w nim udział 164 niepełnosprawnych artystów w Polski i Niemiec. Ich występ poprzedziły dwudniowe próby generalne. Instrumentaliści i wokaliści w Wielkopolski i Dolnej Saksonii rozpoczęli swój uroczysty koncert spotkaniem obustronnym z przedstawicielami władz Konina. 

W koncercie wystąpiły zespoły reprezentujące zakłady aktywności zawodowej ze Słupcy, Piły, Żerkowa, Posady, Liskowa, Książenic, Koźmina i Gołaszewa, oraz z Osterode, Kloster Dobbertin, Braunschweig, Emden, Leonow i Nienburga, Pestalozzi i Lammetal, oraz Celle. Wspólny występ jest wynikiem bilateralnych kontaktów pomiędzy zakładami, działającymi w Wielkopolsce, Dolnej Saksonii i Brandenburgii, które dotyczą nie tylko wymian kulturalnych. Podobne wydarzenie z udziałem niepełnosprawnych artystów odbyło się w już Niemczech w 2013 roku. Wzięło w nim udział prawie 200 wykonawców z 18 zakładów pracy chronionej z Polski i Niemiec. Gala odbyła się w Domu Kultury w Eichsfeldhalle. Tym razem w Polsce, w Koninie, organizowały je wspólnie Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Koninie, Regionalne Stowarzyszenie Zakładów Pracy Chronionej w Dolnej Saksonii i Koniński Dom Kultury. Koncert galowy odbył się pod hasłem: Polsko-Niemiecki Festiwal Muzyki i Sztuki. Nie zabrakło w nim przebojów, takich jak choćby „Ona tańczy dla mnie” – w języku niemieckim.

Pożywne posiłki dla artystów, opiekunów, organizatorów i gości ich koncertu przygotowali niepełnosprawni z Zakładu Aktywności Zawodowej im. Anny Bednarz-Śliwowskiej Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, Oddział Terenowy w Koninie, oraz ze Spółdzielni Socjalnej  „Dobry adres”  z siedzibą przy ZAZ w Słupcy. W menu znalazła się między innymi zupa gulaszowa, chleb ze smalcem i ogórki kiszone.

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK