Debiut Mistrza, czas trwania: 94’ Rok produkcji: 1977, premiera: 25 maja 1981 Projekcja: sobota, 27 listopada 2010, godz. 18:15

Czołówkę filmu opatrzono planszą z napisem: „Film został zrealizowany jako praca dyplomowa studentów PWSFTViT Janusza Kijowskiego i Krzysztofa Wyszyńskiego. Realizatorzy pragną dedykować go Jerzemu Duszyńskiemu, Andrzejowi Polkowskiemu i Mieczysławowi Sitarzowi naszym kolegom, którzy odeszli od nas przed datą premiery filmu”. Obraz powstał na przełomie 1976 i 1977 roku. Miał być jednym z filmów o pokoleniu wchodzącym w życie po 1968 roku. Przeleżał jednak 4 lata na tzw. „półce”, przez co jego premiera odbyła się dopiero w czasie „Solidarnościowego” przełomu. Wcześniej w kinach pojawiło się zrealizowane dwa lata później „Kung-fu”, mylnie uważane za debiut Kijowskiego.

Koniec lat 60. Na uniwersytecie rozpoczyna się rok akademicki. Studenci spostrzegają na listach brak nazwisk kilku swoich kolegów. Kilkuosobowa grupa, w której najbardziej aktywny jest Józef Moneta, bez rezultatu interweniuje u dziekana. Tajemnicza „sprawa Lewandowskiego: nie została wyjaśniona; Józef nie wytrzymuje nerwowo tej sytuacji – udział w rozmowach doprowadza do napięć, które mogą mieć poważne konsekwencje dla jego przyszłości...

Reżyseria: Janusz Kijowski
Scenariusz: Janusz Kijowski
Zdjęcia: Krzysztof Wyszyński
Scenografia: Wojciech Wołyński
Kostiumy: Marek Mierzejewski
Muzyka: Jacek Bednarek
Dźwięk: Norbert Zbigniew Mędlewski
Montaż: Irena Choryńska
Charakteryzacja: Krystyna Osiecka
Kierownictwo produkcji: Zbigniew Tołłoczko
Opieka artystyczna: Wojciech Jerzy Has, Kazimierz Konrad
Produkcja: Zespół Filmowy Pryzmat (1977), Zespół Filmowy X (1980)
Atelier: Wytwórnia Filmów Fabularnych, Wrocław
Laboratorium: Wytwórnia Filmów Fabularnych, Wrocław
Występują: Krzysztof Zaleski, Ewa Żukowska, Justyna Kulczycka, Małgorzata Niemirska, Lucyna Winnicka, Maria Zbyszewska, Wiesława Mazurkiewicz, Igor Przegrodzki, Ferdynand Matysik, Zbigniew Lesień, Marian Opania, Erwin Nowiaszek, Marek Jagoda, Tadeusz Bogucki, Jerzy Duszyński, Andrzej Polkowski, Halina Machulska, Jan Machulski, Juliusz Machulski, Paweł Nowisz, Ryszard Ronczewski, Ewa Barszczewska, Grażyna Krukówna, Maciej Korwin i in.

Janusz Józef Kijowski, ur. 14 grudnia 1948 w Szczecinie. Reżyser, wykładowca akademicki. Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego (1972). W okresie studiów był krytyk filmowy, pisał recenzje dla tygodnia „Kultura”. Od 1983 wykładał w Institut National Supérieur des Arts du Spectacle w Brukseli, a od 1998 także w PWSFTViT w Łodzi. W 2000 uzyskał stopień doktora sztuki filmowej, a w 2004 stopień doktora habilitowanego nauki o sztukach pięknych. Specjalizuje się w zakresie reżyserii filmowej, teatralnej i telewizyjnej. W 2002 został wiceprezesem Europejskiej Federacji Reżyserów Filmowych (FERA). Zawodowo związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, na którym zajmuje stanowisko profesora. Pełni także obowiązki dyrektora olsztyńskiego Teatru im. Jaracza. Od 2005 czynnie uprawia politykę. Jest autorem m.in. filmów: „Anioł stróż” (1975), „Z.K. Sieradz” (1976), „Indeks. Życie i twórczość Józefa M.” (1977), „Kunf-fu” (1979), „Głosy” (1982), „Avant la bataille” (1982), „Maskarada” (1986), „Stan strachu” (1989), „Tragarz puchu” (1992), „Warszawa. Rok 5703” (1992), „Kameleon” (2001).

Jego debiutancki „Indeks” został nagrodzony na Międzynarodowym Forum Filmowym „Człowiek-Praca-Twórczość” w Lublinie (I nagroda, 1981), na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie (nagroda Ogólnopolskiego Seminarium Aktywu Filmowego ZSMP, 1981), na Międzynarodowym Festiwalu w Taormina (Brązowa Charybda, 1981). Nagrodę za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1981) otrzymał Krzysztof Zaleski. Film powstał na podstawie opowiadania Andrzeja Pastuszka „Brat”.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK