Prezydent Miasta Konina - Kazimierz Pałasz, Przewodniczący Rady Miasta - Wiesław Steinke oraz Zastępca Prezydenta Miasta Konina - Tadeusz Tylak, wręczyli odznaki i nagrody wyróżniającym się w minionym sezonie kulturalnym animatorom, twórcom, pracownikom i działaczom kultury. Odznaki honorowe "Zasłużony dla miasta Konina" otrzymało 8 osób - w tym 2 z KDK (gł. księgowa I. Olejniczak, montażysta filmowy Z. Siwik), nagrody za całokształt - 3 (inst. plastyki K. Mijakowska), zaś nagrody za osiągnięcia w minionym roku kulturalnym - 4 osoby. Nazwiska i charakterystykę laureatów sezonu kulturalnego 2009/2010 znajdziecie Państwo poniżej. Dodamy, że podczas tej części Inauguracji zaproszeni gości obejrzeli filmowy przegląd najważniejszych wydarzeń, przygotowany przez dział medialny KDK, który skomentował zastępca prezydenta - Tadeusz Tylak. Z mini recitalem wystąpiła również grupa wokalna Free Voices z Młodzieżowego Domu Kultury pod kierownictwem Marleny i Tomasza Brzezińskich. Zakończył ją poczęstunek w hallu Klubu "Energetyk". Przypominamy, że w ramach II części, 24 września o 18:00 w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury odbędzie się koncert "Z Żelazowej Woli do Paryża". Wykonają go Orkiestra Collegium F w Poznaniu pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego oraz soliści - Anna Mikołajczyk-Niewidział (sopran) i Michał Ogórkiewicz (baryton). Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Jabłoński. Na koncert obowiązują zaproszenia.

Odznaki honorowe „Za zasługi dla miasta Konina” otrzymali następujący twórcy i animatorzy kultury:

1.Renata Kowalska – bibliotekarka z 22-letnim stażem. Od początku związana MBP. W Wypożyczalni Głównej MBP pełni funkcję starszego kustosza. Jest niezwykle ceniona przez czytelników za profesjonalizm, doskonałą znajomość nie tylko całego księgozbioru, ale także i nowości. Od lat bardzo mocno angażuje się w prace Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Koninie.

2. Jolanta Nawrocka – pracuje w Czytelni Naukowej MBP w Koninie. Jest starszym kustoszem, związana z bibliotekarstwem konińskim od 24 lat. Wraz z zespołem z wielkim powodzeniem realizuje różne formy promocji książki i biblioteki w ramach ścieżek edukacji czytelniczej i regionalnej w szkołach średnich. Zaangażowana w prace Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Koninie.

3. Krzysztof Gorczyca – archeolog, kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Koninie, twórca wielu wystaw obrazujących przeszłość miasta, współtwórca Międzynarodowych Obozów Archeologicznych z udziałem studentów z Konina i jego miasta partnerskiego w Rosji – Briańska, stale nadzorujący wszystkie „wykopy” prowadzone w mieście poniżej 1 metra.

4. Izabela Lorek – kierownik Działu Przyrodniczego Muzeum Okręgowego w Koninie, autorka rekonstrukcji słonia leśnego i wystaw obrazujących dzieje kopalnictwa na ziemi konińskiej, niestrudzony zbieracz przyrodniczych osobliwości.

5. Wanda Gruszczyńska – niezwykle aktywny członek Towarzystwa Przyjaciół Konina, niestrudzony propagator miejskiej historii i miejsc szczególnie z nią związanych, nieetatowy kronikarz wielu zdarzeń prowadzonych na styku TPK i PTTK.

6. Emilia Sypniewska – od 13 lat pracuje CKiS, jest instruktorem do spraw recytacji. Realizuje warsztaty, turnieje i konkursy recytatorskie, adresowane do dzieci i młodzieży. Przez 8 lat prowadziła Klub Literacki. Dziś odpowiada za największy cykl imprez poetyckich w naszym mieście: Międzynarodowy Listopad Poetycki.

7. Irena Olejniczak – główna księgowa KDK jest związana z placówką od 21 lat. Nieoficjalnie nazywana jest „ministrem finansów”, bez którego tak naprawdę nie odbyłaby się żadna impreza. Jej niezwykłe kompetencje, profesjonalizm, dogłębna znajomość dziedziny, która się zajmuje, ale także serdeczność w kontaktach ze wszystkimi sprawiają, że postrzegana jest przez wszystkich jako znakomity współpracownik, a nawet nauczyciel.

8. Zdzisław Siwik – filmowiec, fotograf, ale także montażysta, operator, dźwiękowiec. Etatowo z KDK związany jest 4 lata, ale tak naprawdę – związki te mają ponad 10-letnią historię. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, znakomicie sprawdzający się zarówno w realizacji programów informacyjnych, jak i filmów dokumentalnych, m.in. we współpracy z Andrzejem Mosiem, jak również przy własnych obrazach. Filmy zrealizowane przez Zdzisława Siwika zdobyły szereg nagród i wyróżnień.

Nagrody za całokształt:

Zgodnie z Uchwała RM Konina nr 594 z 4 lipca 2001 r. w sprawie nagród Prezydenta Miasta Konina za całokształt działalności kulturalnej i osiągnięcia indywidualne Prezydent Miasta Konina, w imieniu, którego wręczy je zastępca prezydenta Konina Tadeusz Tylak – przyznał je następującym twórcom i animatorom:

1. Barbara Findling – związana z DK Oskard od roku 1983. Uczestniczyła w realizacji dziesiątków projektów, seansów, spektakli, akcji, festiwali oraz festynów z dziedziny upowszechniania kultury dla dzieci i dorosłych mieszkańców Konina. Za profesjonalizm i znakomite animowanie przedsięwzięciami z dziedziny upowszechniania kultur.

2. Janusz Gulczyński – kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Koninie, twórca wystaw obrazujących dzieje Konina, regionalista oraz autor licznych prac historycznych o Koninie i jego mieszkańcach, poeta. Za pieczołowitość w badaniu i ukazywaniu mieszkańcom Konina przeszłości ich „miejsca na ziemi” .

3. Ryszard Sławiński – prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Koło w Żychlinie k/Konina, dziennikarz, współtwórca szerokiego otwarcia Towarzystwa na krzewienie kultu Chopinowskiego, współinicjator wielu przedsięwzięć, dzięki którym twórczość wielkiego Polaka dotarła do mas. Za upór i konsekwencję w działaniach na rzecz krzewienia kultu Chopinowskiego.



Nagrody za osiągnięcia w minionym sezonie 2009/2010:

1. Henryk Janasek – społeczny wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Konina, wiceprezesuje także Towarzystwu im. Fryderyka Chopina Koło w Żychlinie k/Konina, umiejętnie łącząc obie funkcje sprawił, że Konin znakomicie wpisał się w tegoroczne obchody Roku Chopinowskiego, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Za twórczą miłość do Fryderyka Chopina.

2. Katarzyna Mijakowska – instruktor plastyki w Konińskim Domu Kultury, artystka-rzeźbiarka, znakomicie wpływająca na rozbudzanie potrzeb kulturalnych najmłodszych mieszkańców Konina poprzez akcje związane z ich udziałem w „Warsztatach ceramicznych” oraz wielu konkursach plastycznych. Za realizację cyklu projektów pokazujących, że sztuka to także zabawa, że zabawa jest też sztuką.

3. Paulina Pachulska – instruktor ds. teatru i impresariatu Centrum Kultury i Sztuki w Koninie swoimi działaniami doprowadziła do tego, że w mijającym sezonie kulturalnym Centrum pełne było spotkań z teatrem, muzyką przez duże „M”, a także poezją, sprawiając że placówka ta na trwale wpisała się w miejski pejzaż teatralno-muzyczny. Za cykl koncertów i spotkań poetyckich, dbałość o język ojczysty.

4. Krzysztof Pydyński – dyrektor Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie, który doświadczenia we współtworzeniu big-bandu PSM i Jugendjazzorchester z powodzeniem wykorzystał przy współbudowie Konin Band Orchestra. Za muzyczny profesjonalizm i znakomite metody utwierdzania młodych pokoleń w przekonaniu, że muzyka łagodzi obyczaje.

Serdecznie gratulujemy Wszystkim Laureatom!
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK