f Senior w Centrum. Moja Atlantyda i Doktor Piotr - Koniński Dom Kultury

Filmy ,,Moja Atlantyda” w reżyserii Andrzeja Mosia oraz ,,Doktor Piotr" w reżyserii Zdzisława Siwika, zobaczymy podczas majowego spotkania Senior w Centrum. Na pokazy filmów oraz spotkanie z twórcami zapraszamy do Kina Centrum 29 maja o godz. 14.30. Wejściówki można odbierać w kasie Konińskiego Domu Kultury.


To kolejne ze spotkań w ramach projektu realizowanego przez Kino Centrum i Koniński Dom Kultury, dedykowane dojrzałym widzom. Tym razem na ekranie kina zobaczymy filmy konińskich twórców, reprezentujących dwa pokolenia reżyserów. O pracy nad filmami oraz o bohaterach filmów, opowiedzą Andrzej Moś ,,Moja Atlantyda” oraz Zdzisław Siwik ,,Doktor Piotr”.

,,Moja Atlantyda” to film dokumentalny, który powstał w 1997 roku. To nostalgiczny dokument o Koninie, po którym oprowadza Józef Lewandowski, emigracyjny historyk żydowskiego pochodzenia, profesor uniwersytetu w Upsali. (Bohater filmu zmarł w 2007 roku).
Spacer po starej części miasta jego młodości staje się okazją do wspomnień przedwojennych lat. Bohater przypomina sobie ówczesnych ludzi, sytuacje, wygląd poszczególnych miejsc. Wędrówka po mieście rodzi również refleksje nad własną tożsamością. Jego rodzice, chasydzi od pokoleń, byli jednocześnie rozmiłowani w polskiej literaturze. Fascynację obiema kulturami zaszczepili synowi. To jednak spowodowało trwałe poczucie bycia kimś z zewnątrz: Żydem dla Polaków i Polakiem dla Żydów.


Reżyseria: Andrzej Moś
Scenariusz: Andrzej Moś
Zdjęcia: Stefan Czyżewski
Muzyka: Ryszard Jarosław Piotrowski
Montaż: Urszula Klimaszewska
Produkcja: Koniński Dom Kultury
Nagrody: 2004 Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego ,,Rozstaje Europy")

,,Doktor Piotr” to dokument portret doktora Piotra Janaszka (1947-1998), lekarza ortopedy, propagatora powszechnej i nowoczesnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Polsce. Twórcy nowatorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mielnicy nad Gopłem, którego głównym celem była integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.


Reżyseria: Zdzisław Siwik
Scenariusz: Zdzisław Siwik
Zdjęcia: Zdzisław Siwik
Produkcja: Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej i Zdzisław Siwik
NAGRODY:
2019, III Nagroda na I Barć Film Festiwal w Barcinie
2020, Nagroda w kategorii ,,Najlepszy niezależne film dokumentalny" na 18. PIKE HAPPY END Festiwal Filmów Optymistycznych w Rzeszowie

Senior w Centrum
Pokaz filmów ,,Moja Atlantyda” i ,,Doktor Piotr” oraz spotkanie z reżyserami Andrzejem Mosiem i Zdzisławem Siwikiem
Kino Centrum, 29 maja, godz. 14.30
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie KDK

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK