f Krótka Historia Polskiego Kina: ,,Nikt nie woła" - Koniński Dom Kultury

Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają 20 maja (sobota) na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem pokażemy odrestaurowany cyfrowo, jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów - ,,Nikt nie woła” Kazimierza Kutza (1960). Początek seansu o 17.30.

Krótka Historia Polskiego Kina to wyjątkowy projekt, który pozwala szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pomysł zrodził się z miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.

Projekt będzie gościł w Kinie Centrum do listopada. W tym czasie przedstawimy dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Kino Centrum zaprezentowało już filmy: ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958), ,,Pociąg” Jerzego Kawalerowicza (1959), ,,Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna (1960).

20 maja zapraszamy natomiast na ,,Nikt nie woła” Kazimierza Kutza – film z 1960 roku. To rozgrywający się wkrótce po wyzwoleniu dramat psychologiczny, jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów z wystylizowanymi czarno-białymi zdjęciami Jerzego Wójcika. Historia człowieka, który z końcem wojny przybywa na Ziemie Zachodnie, by rozpocząć życie od nowa. Transport przesiedleńców, wśród których znajduje się Bożek, przybywa do Zielna. Podróż Bożka wyniknęła z chęci zerwania z podziemiem i ucieczki przed karą za niewykonanie rozkazu. „Nie zabiłem czerwonego” – mówi sam do siebie. Bożek urządza sobie pokój i podejmuje pracę w wytwórni win.

Z poznaną tu Lucyną zaczyna go łączyć uczucie, ale strach przed wyrokiem wyklucza jakąkolwiek szczerość. Chłopak szamocze się z samym sobą, próbuje ostudzić miłość do Lucyny przelotnymi związkami z Niurą i Olgą. Pewnego dnia w miasteczku dostrzega Zygmunta – kolegę z organizacji, co prowokuje ucieczkę Bożyka na wieś. Ale po przemyśleniu własnej sytuacji podejmuje ryzyko powrotu do Lucyny.

Krótka Historia Polskiego Kina to cykl prezentowany w najlepszych kinach studyjnych w Polsce, w tym w Kinie Centrum. Filmy wyselekcjonował Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. Do tej pory można było obejrzeć je właściwie wyłącznie w telewizji. Dzięki projektowi Krótka Historia Polskiego Kina przekonujemy się jakie wrażenie robią na dużym ekranie, czy się zestarzały, czy może przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

Warto dodać, że niezwykle ciekawym elementem projektu jest poprzedzający seanse wykład wideo Tomasza Kolankiewicza, w którym prezentuje on sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.

Bilety: 10 zł 

Oto lista tytułów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu: 

1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia, 16.30
4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja, 17.30
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca
6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia
7. Aria dla atlety¬ – Filip Bajon – 1979 – 23 września
8. Gorączka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października
9. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981 – 18 listopada
 
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 


Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł
Czwartki Dojrzałego Widza '60+ - bilety 15 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 20 zł
Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety w ramach akcji "Zabierz rodziców do kina" w cenie 15 zł każdy

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku, Taniej Środy oraz Czwartku Dojrzałego Widza.

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego

UWAGA:
Ulgi nie łączą się.

Konińska Karta Mieszkańca nie obowiązuje w Tani Poniedziałek, Tanią Środę oraz Czwartek Dojrzałego Widza

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK