f Teatry na ulicach Konina - Koniński Dom Kultury

W lipcu na ulicach Konina zagoszczą teatry uliczne. W tym roku, w ramach Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę” zobaczymy aż pięć zachwycających spektakli, w tym dwa zagraniczne. Przyjadą artyści
z Hiszpanii, Afryki, Krakowa, Warszawy, nie zabraknie lokalnego akcentu i niespodzianek podczas jednego ze spektakli. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

 
Widowiska odbędą się w różnych zakątkach miasta 5, 9, 16 i 17 lipca. Dzięki współpracy z dyrektorem krakowskiego Teatru KTO Jerzym Zoniem (organizatorem największego festiwalu teatrów ulicznych w Polsce) 5 lipca o godz. 18.00 na osiedlu Zatorze (ul. Wiechowicza) pokażemy w Koninie, bezpośrednio po sobie dwa spektakle zagraniczne:„Etsumon” z doskonałymi szczudlarzami Afumy z Togo w Afryce i „Pelat” hiszpańskiego artysty Joana Catali. Tydzień później wszyscy wezmą udział w 35. ULICA Festival w Krakowie.
9 lipca na placu przy boisku na Chorzniu wystąpi Koniński Teatr Tańca ze spektaklem „Dowód bardzo osobisty”. 16 lipca zaprosimy na parking przed Amfiteatrem na jedną z najbardziej widowiskowych inscenizacji w reżyserii Jerzego Zonia, z muzyką Piotra Czajkowskiego. Spektakl „Zapach czasu” zaprezentuje Teatr KTO z Krakowa. W tej niesamowitej realizacji nie zabraknie niespodzianki
z konińskim akcentem, wszystko wyjaśni się podczas tego wyjątkowego wieczoru. Festiwal zakończy się 17 lipca w Parku Miejskim im. Fryderyka Chopina przedstawieniem dla dzieci„Cmok. Smok” w wykonaniu warszawskiego Teatru Scena 96.
 
„Otwórz okno na kulturę” to projekt zapoczątkowany w ubiegłym roku przez Miasto Konin.Jego założeniem jest wyjście ze sztuką ulicy jak najbliżej mieszkańców, pod okna bloków. Pierwsza edycja, podczas której pokazaliśmy trzy spektakle została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność. W tym roku miasto zaprosiło do współpracy: Konińską Spółdzielnię Mieszkaniową, Spółdzielnię Mieszkaniową Zatorze, Spółdzielnię Mieszkaniową „Związkowiec” i Konińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Współorganizatorem wydarzenia jest Koniński Dom Kultury.
 
 
Festiwal Teatrów „Otwórz okno na kulturę”
PROGRAM
 
5 lipca, godz. 18.00, parking ul. Wiechowicza, os. Zatorze
 
 „Etsumon” Afuma (Togo, Afryka)
Popis szczudlarski barwnie połączony ze sztuką żonglerki, tworzeniem żywych rzeźb oraz elementami komedii. Artyści, którzy patrzą na publiczność z wysokości 5 metrów, zachwycają umiejętnościami – a wszystko to w rytmie afrykańskichbębnów i w atmosferze dobrej zabawy!
W języku ifè, używanym w regionie Atakpamé (środkowe Togo), afuma to nadrzewna, rosnąca na rafii paproć, z której wykonywane są szczudła. Kiedy w 2012 roku togijska grupa rozpoczynała działalność, wybrała właśnie tę nazwę, aby podkreślić ideę nieustannego doskonalenia swych umiejętności w sztuce szczudlarskiej. Zespół czerpie z tradycji przodków, wzbogacając występy własnymi innowacyjnymi pomysłami.



 
Joan Catala (Hiszpania) „Pelat”
To spektakl, który przekracza granice pomiędzy tańcem, cyrkiem, teatrem i sztuką performansu, a także między publicznością i sceną. Opierając się na relacji performera, przedmiotu i gestu, artysta tworzy w nim przestrzeń dla wyobraźni oraz angażuje publiczność do udziału w ulotnym rytuale zbiorowego przeżycia i współodpowiedzialności. Stworzony w 2013 roku spektakl otrzymał szereg prestiżowych nagród i od tej pory stale podróżuje po całym świecie.
Joan Catala specjalizuje się w sztuce akrobatycznej równowagi, jest uważnym obserwatorem. Interesuje się łączeniem sztuk plastycznych i ekspresji ruchu, kiedy ludzkie ciało oraz otaczające je przedmioty stają się środkami komunikacji,a miejsce prezentacji przestrzenią dialogu, w której zabawa i praca stapiają się z narzędziami, doświadczeniami i pomysłami wnoszonymi przez każdego z uczestników przedstawienia.


 
9 lipca, godz. 19.00, plac przy boisku, os. Chorzeń
 
„Dowód bardzo osobisty” Koniński Teatr Tańca
Spektakl to próba zdefiniowania prawdy o tym co łączy społeczność Konina. Kluczowe hasła to:  Festiwal, Huta, Kopalnia, Elektrownia. Konin i jego integralna, przemysłowa strona i kultura –„Konin – na scenie”. Ruch, aluminium, węgiel i ludzie. „Dowód bardzo osobisty” daje głos mieszkańcom i składnia do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością, środowiskiem. Spektakl, który dotyczy każdego nas, każdego Koninianina, ale i każdego młodego człowieka, który wkracza w okres wyborów dotyczących jego przyszłości. Przyszłości, która choć dziś jest niepewna, zawsze przecież daje nadzieję i budzi oczekiwanie, że to co nadejdzie będzie dobre, trwałe, budujące, radosne.
Źródło: www.koninskiteatrtanca.pl



16 lipca, godz. 21.30, parking przed Amfiteatrem
 
Zapach czasu” Teatr KTO (Kraków)
Jedna z najbardziej spektakularnych plenerowych inscenizacji Jerzego Zonia, z muzyką Czajkowskiego, przywołująca zaczarowany, wypełniony nadziejami i lękami świat dzieciństwa, inspirowana biografią reżysera oraz twórczością Gabriela Garcii Márqueza, Hugo Clausa i Emila Zegadłowicza.
Prezentowany na ponad 60 festiwalach w 15 krajach m. in. w Brazylii, Meksyku, Korei Południowej, Iranie, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Francji, Rumunii, we Włoszech i na Litwie.
Źródło: www.teatrkto.pl


 
17 lipca, godz. 16.00, Park Miejski im. F. Chopina - amfiteatr
 
 „Cmok. Smok” Teatr Scena 96 (Warszawa)
Spektakl to autorska wersja popularnej bajki o smoku wawelskim, przystosowana do percepcji najmłodszego widza. Jest tu Król i Królewna i dzielny Szewczyk i kolorowy, radosny świat. Świeci słońce, ptaki ćwierkają, kumkają żaby i pasą się owce, kozy i krowy. Jest pięknie! Pojawia się jednak smok i niesie ze sobą smutek, brzydotę i złe emocje. Trzeba więc walczyć o piękny kolorowy świat, o proste, oczywiste wartości, bo lepiej jest gdy świeci słońce i mamy powody do radości!
Źródło: www.scena96.pl

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK