f Agharta: dzień dobry życie! - Koniński Dom Kultury

Ich muzyka i piosenki mówią o ważnych dla każdego człowieka wartościach, ale też o radości, którą powinniśmy czerpać z życia. Szanujmy siebie nawzajem, doceniajmy to, co mamy, żyjmy pełnią życia, zauważajmy piękno naszej Ziemi i tak po prostu – radujmy się i bawmy. Oto grupa muzyczna Agharta z Konińskiego Domu Kultury.
 

Historia zespołu jest długa, trwa już 43 lata. Grupę założył w 1978 roku Ireneusz Ryś. Nosiła ona wtedy nazwę Bastard, a jej siedzibą był klub MOKO w starym Koninie. Od 1985 roku zespół działał w Wojewódzkim Domu Kultury w Koninie – dziś to Koniński Dom Kultury. Ireneusz Ryś był wtedy instruktorem muzyki. Zespół sporo muzykował, uczestniczył też w konkursach piosenki. W 1991 roku Bastard rozpadł się na kilka duetów, a w 2007 roku reaktywował się w Konińskim Domu Kultury na bazie składu rodzinnego, do którego dołączyli muzycy z dawnych lat spragnieni wspólnego muzykowania. W 2013 roku zespół zmienił nazwę na Agharta. 

Jest to grupa o najdłuższym stażu muzycznym w Koninie. Historia zespołu jest barwna, przez lata muzycy doświadczali wielu zmian, które zachodziły w muzycznych gustach odbiorców, w stylu grania oraz w związku z pojawianiem się kolejnych nowości technicznych. Pozostali jednak wierni muzyce popularnej i łatwej w odbiorze oraz rodzimej – polskiej.

Agharta gra najczęściej muzykę popularną, głównie polskie przeboje, w repertuarze zespołu jest m.in. 50 utworów autorstwa Ireneusza Rysia. Zespół nie stroni także od country czy lekkiego rocka. W 2019 roku Agharta nagrała piosenkę ,,Dla Pani Zosi” z tekstem i muzyką Ireneusza Rysia. W ten sposób zespół włączył się w świętowanie Roku Zofii Urbanowskiej w Koninie. Muzycy chętnie występują podczas różnych uroczystości i festynów. Warto wspomnieć, że koncertowali też w miastach partnerskich Konina: Briańsku i Akmene. Bardzo doceniają bezpośredni kontakt z publicznością i wspólną zabawę. A gdy jest taka potrzeba (jak podczas pandemii koronawirusa), aktywnie angażują się również w występy online.

Skład zespołu: Ireneusz Ryś - autor tekstów, muzyki, wokal, klawisze, Grażyna Ryś, Lidia Ryś, Edyta Stolarska, Anna Ciesielska – wokal, Lidia Ryś – skrzypce, Andrzej Tylman – gitara basowa, Krzysztof Kopczyński – gitara, Jarosław Piąstka – klawisze.


Zespół Agharta, rok 2020. Od lewej: Jarosław Piąstka, Andrzej Tylman, współpracujący z zespołem Mirosław Grzanka, Krzysztof Kopczyński, Anna Ciesielska, Edyta Stolarska, Lidia Ryś, Grażyna Ryś, Ireneusz Ryś.

Zespół Bastard, rok 1984.

Agharta wykonuje głównie polskie przeboje, występuje podczas różnych uroczystości i festynów.

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK