Konińska premiera filmu, poświęconego żeńskiej piłce nożnej, ,,Urodzone, by grać", odbyła się w piątek, 8 kwietnia w Kinie Centrum. Z piłkarkami Medyka Konin oraz uczniami konińskich klas sportowych spotkał się reżyser filmu Zbigniew Górniak. Rozmowę z reżyserem oraz Romanem Jaszczakiem, trenerem konińskich piłkarek i Anną Gawrońską, legenda polskiej kobiecej piłki nożnej, przeprowadził Mateusz Krzesiński z MeloRadio.  

Urodzone by grać to unikalny, pionierski dokument telewizyjny poświęcony futbolowi żeńskiemu w Polsce. Zrealizowany przez TVP3 Opole godzinny obraz ma na celu pokazanie historii i współczesności kobiecej piłki nożnej w naszym kraju – od pierwszych nieśmiałych rozgrywek, traktowanych jako coś egzotycznego, aż do w pełni profesjonalnej dyscypliny poddanej wszelkim regułom wyczynowego sportu: od wydolnościowych po organizacyjne czy finansowe.

W przebogatym materiale ukazaliśmy najważniejsze bohaterki polskiej piłki kobiecej, ich trudne początki, ich osobiste historie, ich ambicję i walkę. Przeprowadziliśmy także wywiady z czołowymi polskimi zawodniczkami grającymi w kobiecej Bundeslidze, w tym z najdrożej wycenianą piłkarką świata – Ewą Pajor. Towarzyszyliśmy kadrze narodowej polskich piłkarek w ich zgrupowaniu i meczach w Hiszpanii – mówił w Koninie Zbigniew Górnika.

Twórcy filmu nagrali również wiele bezcennych zwierzeń rodziców piłkarek. Odwiedzili także najbardziej zasłużone kluby piłki nożnej kobiet w Polsce, w tym Medyk Konin.

Produkcja powstała przy wsparciu patronów: Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Polskiego Związku Piłkarzy, TVP Sport, TVP Kobieta, Tygodnika Piłka Nożna i Nowej Trybuny Opolskiej.


foto: Marcin Oliński

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK