Miłość George Sand i Fryderyka Chopina przybliżyła widzom Salonu Poezji i Literatury w Koninie Bożena Stachura. Aktorce towarzyszyli na scenie młodzi muzycy z szkół muzycznych w Koninie i Słupcy.

„On vous adore - ktoś pana uwielbia” - te słowa napisała George na karteczce, którą położyła Chopinowi na fortepianie, podczas jednego z koncertów w paryskim salonie. To był gest śmiały, gest nieprzystający w tamtych czasach kobiecie. Chopin tę kartkę trzymał, w najważniejszych notatkach, do samej śmierci.
 
- W Dzień Zakochanych ponownie mogę przypomnieć historię miłości George Sand do Fryderyka Chopina – mówiła w Koninie aktorka.
„ON VOUS ADORE - Chopin oczami George Sand” to stworzona przez Bożenę Stachurę opowieść o najsłynniejszym romansie XIX w. między francuską pisarką a młodym, polskim geniuszem fortepianu.  Jak podkreśla aktorka, uczucia między tą dwójką ludzi, relacjonuje w opowieści sama George.
Bożena Stachura pisząc program sięgnęła do pamiętników i listów Francuzki, i na ich podstawie skomponowała mozaikę luźnych fragmentów, które krok po kroku przybliżają kulisy tej burzliwej miłości i prezentują Chopina nie takiego jakim wielbiły go paryskie salony.
 
Co z opowieści wynika? Georg Sand kochała Chopina miłością szaloną, która z czasem przerodziła się w opiekuńczą miłość matki do syna.
Jak mówi Bożena Stachura - Gdyby Chopin nie pojawił się w życiu Sand, może żyłby o wiele krócej i pewnie wielu, wielu arcydzieł by nie napisał. Ona umiała przeniknąć jego skomplikowaną naturę i, jak nikt, rozumiała jego twórcze zmagania. Kiedy Chopin zapadał na zdrowiu, nie było w jej życiu nic ważniejszego. Zamieniała się w najcierpliwszą służącą i oddaną opiekunkę, gotową spełnić każdą jego zachciankę.
 
Aktorce towarzyszyli na scenie uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. J.I Paderewskiego w Koninie i Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy: Antonina Waliszewska, Gabrysia Lityńska, Filip Pacześny i Szymon Gośliński. W ich wykonaniu usłyszeliśmy najpiękniejsze walce, polonezy, preludia i nokturny Chopina, w tym słynne Scherzo h-moll op.20.


 
 
Foto: Zdzisław Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK