Boże Ciało, uroczystość liturgiczna dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, to święto niezwykle ważne w kościelnym kalendarzu, obchodzone od 1317 roku w całym kościele Zachodnim. Reportaż pt. „Wieś kwiatami malowana”, kolejny materiał archiwalny z cyklu „Z archiwum KDK”, przypomina i dokumentuje, że w Spycimierzu, który leżał kiedyś w granicach województwa konińskiego, świętowanie Bożego Ciała przyjmuje niezwykły charakter. W Święto Bożego Ciała w Polsce na ulice miast, miasteczek, wsi wychodzą procesje prowadzone do czterech ołtarzy, podczas których pod baldachimem uroczyście przenoszona jest monstrancja i wierni manifestują swoje przywiązanie do religii. Wyróżniają się barwne procesje na Podkarpaciu, Kujawach, Kurpiach, w Łowickiem i w innych miejscowościach, w których z pokolenia na pokolenie kultywuje się ludowe tradycje. Osoby asystujące księdzu, przenoszące kościelne flagi, dziewczynki rozrzucające kwietne płatki ubrane w piękne ludowe stroje i strażacy w mundurach, tworzą wyjątkową oprawę tego święta. 
W Spycimierzu, koło Uniejowa, na wiejskich uliczkach, po których przechodzi procesja, układane są kolorowe kwietne dywany. Przygotowania do tego dnia zaczynają się wcześniej – mieszkańcy wsi zbierają kwiaty na polach i łąkach, selekcjonują je i gromadzą w chłodnych piwnicach swoich domów. W dzień Bożego Ciała całe rodziny, od rana, przystępują do pracy: rysują wzory, starannie wypełniają je różnobarwnymi płatkami kwiatów, tworzą fantazyjne kompozycje oparte o wzory ludowe. Dopiero po południu ustrojonymi uliczkami wsi rusza podniosła procesja.
Twórczość mieszkańców Spycimierzu ma niewątpliwie zespołowy wymiar i jest przejawem społecznej mobilizacji i integracji, ale też swoistej rywalizacji pomiędzy rodzinami tworzącymi te niezwykłe dywany, które z roku na rok są coraz bogatsze i wspanialsze. Sama miejscowość poprzez liczne reportaże i telewizyjne newsy stała się coraz bardziej rozpoznawalna i znana.
Reportaż „Wieś kwiatami malowana” wyprodukowany w Koniński Domu Kultury w 1988 roku jest niewątpliwie pierwszą filmową dokumentacją ukazującą to wydarzenie. Byłem autorem i współproducentem reportażu. Nie były to czasy łaskawe dla niezależnej produkcji filmowej, ale udało mi się zainteresować tym tematem Adama Augustiańskiego, ówczesnego dyrektora KDK i Grzegorza Rybackiego, mojego przyjaciela z Niemiec, który udostępnił profesjonalną kamerę Eclair 16mm do zdjęć dźwiękowych i 240 metrów wspaniałej kolorowej taśmy odwracalnej Kodachrome (choć niestety nie starczyło jej na cały film). Na zdjęcia pojechaliśmy moim fiatem 126p w skromnej ekipie ze Zbyszkiem Murawskim, który był asystentem operatora i Franciszkiem Mazurem, dźwiękowcem z TV Poznań. Nie wiem, jak mogliśmy się zmieścić w „maluchu”, bo oprócz wielkiej Eclair mieliśmy jeszcze dwie radzieckie kamery „Kinor” i „Krasnogorsk”, załadowane kasety i dwa statywy. Od rana filmowaliśmy pracujących mieszkańców, a potem – na trzy kamery ustawione w różnych punktach wsi – przejście procesji. Ulewa i burza, które rozpętały się przy ostatnim ołtarzu, stanowi niesamowite zakończenie tej procesji i samego reportażu, tym bardziej, że zaraz po ulewie nad Spycimierzem pojawiła się tęcza… tak barwna, jak kwietne dywany.
Nasz reportaż to pierwszy, unikatowy filmowy zapis, w jaki sposób mieszkańcy wsi obchodzą Boże Ciało. Walory etnograficzne i etnologiczne tego materiału są niezaprzeczalne. Później ukazały się reportaże zrealizowane przez TVP czy TVP Polonia, a w ostatnich latach w Boże Ciało są nawet organizowane łączenia ze Spycimierzem „na żywo”.„Wieś kwiatami malowana” (1988, 16mm, kolor, 14’15”)
Realizacja i zdjęcia: Andrzej Moś
Montaż: Antoni Antkowiak, Róża Wojta
Dźwięk: Franciszek Mazur
Współpraca operatorska: Zbigniew Murawski
Produkcja: Koniński Dom Kultury i Andrzej Moś
                   przy pomocy Grzegorza Rybackiego
Zdjęcia do reportażu wykonano w Spycimierzu w 1986 roku.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK