Z okazji jubileuszu 50-lecia domu kultury w Koninie, w holu KDK pojawiła się wystawa wyjątkowych zdjęć, które łączą historię z teraźniejszością.
 

Część zdjęć to wyjątkowe duety. Na fotografiach sprzed lat można zobaczyć dawne zespoły muzyczne i młodych artystów uczestniczących w zajęciach plastycznych, wokalnych, tanecznych, działających w domu kultury bez mała pół wieku temu. Natomiast na nowych zdjęciach, wykonanych w 2020 roku, pokazujemy dzisiejsze grupy artystyczne, w pozach stylizowanych na te ze starych fotografii. Patrzenie w ten sposób na przeszłość i teraźniejszość daje poczucie ciągłości najważniejszych działań KDK, związanych z edukacją artystyczną dzieci i młodzieży, i pokazuje, że dalej wspólnie budujemy historię domu kultury w Koninie.

Na wystawie można zobaczyć między innymi zdjęcie zespołu Bastard z 1984 roku oraz dzisiejszego zespołu Agharta, na którym wciąż na pierwszym planie śpiewa i gra niestrudzony Ireneusz Ryś.

Fotografii ogniska baletowego instruktorki Barbary Stasiak z 1977 roku towarzyszy zdjęcie Zespołu Tańca CORTE Anny Cherniei, gdzie młode tancerki kopiują pozy dziewczynek sprzed 43 lat.

Na wystawie znajdziemy również zdjęcie zespołu break dance Unique Flash z 1994 roku oraz dzisiejszego Body&Soul – na jednej i drugiej fotografii headspin, czyli obroty na głowie wykonuje bboy ,,Ryba” Grzegorz Ambroziak.

Na innej fotografii możemy zobaczyć młodych muzyków rockowego zespołu Overhead, którzy sesję zdjęciową mieli 20 lat temu „na betonach” do kadekowskich podziemi (gdzie to jest - wiedzą tylko wtajemniczeni). Dziś w KDK nie ma zespołu rockowego, ale jest Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum, którego muzycy, choć początkowo zaskoczeni, z oddaniem pozowali w tym samym miejscu.

Na wystawie znajdziemy też zdjęcie dziewcząt z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Konińskiej (rok 1983), któremu towarzyszy współczesna fotografia Zespołu Pieśni i Tańca Konin prowadzonego przez Dariusza Intrysa, czy dzieci uczących się rysunku i malarstwa w pracowni Zofii Staliś (rok 1980) oraz dzisiejszego Atelier KreDKa Katarzyny Mijakowskiej.

Oprócz zdjęć-duetów na wystawie znajdują się również fotografie dawnych zespołów, jak Big Band Konin (rok 1974), Truwerzy (rok 1975), Teatr ,,W drodze” (rok 1984), Harcerski Zespół Taneczny (rok 1972), a także zdjęcie z pierwszego Rocka z Mikołajem (1996) czy pierwszych Derbów Kabaretowo-Estradowych (rok 1978). Nie mogło również zabraknąć fotografii z konińskiego Festiwalu – od Ogólnopolskich Konfrontacji Dziecięcych Zespołów Tanecznych (rok 1984), przez Ogólnopolski Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca (rok 1997), aż do 40. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca (rok 2019).

Stare fotografie pochodzą z Archiwum KDK, autorami nowych są Andrzej Moś i Zdzisław Siwik. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy. Mieści się ona w holu Konińskiego Domu Kultury i będzie nam towarzyszyła przez cały rok jubileuszowy.

Wystawę można było oglądać w holu KDK od 14 lutego 2020 do 25 stycznia 2021. 
 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK