Kolejny po wakacjach Wieczór Dobrego Filmu otworzy pokaz obrazu w reżyserii Godfreya Reggio zatytułowany "Naqoyqatsi". Czwartek, 22 września 2005 r., godz. 20.00 w Kinie "Centrum". Bilety kosztują 8 zł.

Naqoyqatsi to trzecia część trylogii Qatsi. Pierwszym filmem z tej serii był słynny Koyaanisqatsi – dzięki któremu mogliśmy na ekranie, jak w kalejdoskopie, śledzić obrazy natury ścierające się ze scenami z życia w wielkomiejskich aglomeracjach Ameryki Północnej. Druga część trylogii to Powaqqatsi - podróż dookoła świata, pokazująca obyczaje i tradycje ludów pierwotnych w kontraście z nowoczesną technologią Zachodu. Oba te dzieła określano jako zmysłowe podróże, otwierające przed publicznością niezwykle bogaty świat przetworzonych doznań wizualnych. Obie części należą do obrazów poruszających i skłaniających do refleksji. Naqoyqatsi sięga po nowy, choć łączący wszystkie części temat. Twórcy filmu starają się uchwycić istotę globalizacji, postępu w automatyce i robotyce. Ostatnia część serii Qatsi przedstawia wizję świata pędzącego z coraz większą prędkością, świata, którym rządzi technologia. W trzeciej części trylogii Qatsi reżyser Godfrey Reggio koncentruje się na nieprawdopodobnym tempie, w jakim narasta zjawisko globalizacji. Ukazuje świat powiązany siecią elektronicznych więzów, technicznie ujednolicony. To, co odróżnia poprzednie dzieła od Naqoyqatsi to rezygnacja z wątku walki kultury egzotycznej ze współczesną cywilizacją.
Zdaniem Reggio globalizacja i postęp techniczny, dokonujące się szybciej niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić kształtują świat na nowo, na swój obraz i podobieństwo. Ilustracji tej tezy posłużyły komputerowo przetwarzane obrazy...
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK