Od kilku lat w Koninie działa Akademia Życia. Prowadzi ją Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej”. Przez pół roku młode osoby poruszające się na wózkach, uczą się w Akademii samodzielnego życia. Ich zmagania z codziennością zarejestrował Jerzy Jernas, którego film „Sześć miesięcy” został zaprezentowany 27 kwietnia br. w Strefie K Konińskiego Domu Kultury.

Akademia Życia, realizowana przez Fundację „Podaj Dalej” (projekt jest finansowany przez duńską Fundację VELUX, w partnerstwie z Miastem Koninem), stwarza szansę usamodzielnienia się niepełnosprawnym osobom. Uczestnicy projektu przez pół roku mieszkają w specjalnie przystosowanych mieszkaniach treningowych, realizują indywidualny plan działań, przystosowany do sprawności, predyspozycji, umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Pod okiem wykwalifikowanej kadry przechodzą treningi samodzielności (np. wykonując czynności dnia codziennego, poruszanie się środkami komunikacji miejskiej, przygotowywanie posiłków, prace porządkowe), biorą udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze (nauka pokonywania barier). Mogą uczyć się języków obcych, korzystać ze wsparcia psychologa. Ważnym celem jest zdobycie przez nich pracy. Trener pomaga im w dopasowaniu szkolenia zawodowego, mają też szansę na odbycie półrocznego stażu zawodowego (z wynagrodzeniem).
 
Przez wiele dni poznański reżyser Jerzy Jernas wraz z operatorem Januszem Piwowarskim towarzyszyli uczestnikom Akademii Życia, aby pokazać ich proces usamodzielniania się, a właściwie realizacji marzeń o usamodzielnieniu. Ale najpierw trzeba nauczyć się korzystać samodzielnie z toalety, kroić cebulę i oprawić kurczaka by „coś” dla siebie ugotować na kuchni zbyt wysoko ustawionej (bo przecież nikt niskich kuchni, dopasowanych do jeżdżących na wózkach inwalidzkich jeszcze nie produkuje). Wreszcie mieć SWOJE mieszkanie, skończyć studia, zdobyć pracę, założyć rodzinę, mieć dzieci… „Kochać, być kochanym. Być po prostu szczęśliwym”. To trudne, bo przecież ktoś z nich prawie zawodowo uprawiał sport, marzył o balecie, teatrze… W końcowych napisach autorzy „Sześciu miesięcy” poinformowali, że jedni z uczestników trafili na staże zawodowe, inni pracują, kolejni wrócili na studia. „Absolwentka pierwszej Akademii właśnie przyjechała z córeczką” – dodawała.Zuzanna Janaszek-Maciaszek – prezes zarządu Fundacji „Podaj Dalej”.
 
Wcześniej autor zrealizował dwa inne obrazy o osobach niepełnosprawnych „Widzę więcej” o niewidomym trębaczu z Olsztyna – Danielu Rupińskim oraz „Olimpijczycy” o trojgu wielkopolskich medalistach Igrzysk Paraolimpijskich. Producentem obrazu „Sześć miesięcy” jest Fundacja Obywatelska „Czas Jaszczurów”, jego realizację współfinansował PFRON ze środków będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji „Podaj Dalej”, po projekcji mówiła: – To pierwszy dokumentalny film o działaniach naszej Fundacji. Też o marzeniach bohaterów żyjących wśród nas, a nie obok nas. Andrzej Moś, animator AKF „Muza”, dodawał: – Jest w tym filmie smutek, ale bez wyciskania łez. Jest też pokazany potencjał bohaterów. Tylko trzeba dać im szansę.
Akademię Życia ukończyły 42 osoby z różnych stron kraju.
 
Warto przypomnieć, że w 1981 roku Piotr Janaszek zorganizował w Koninie pierwszy Ogólnopolski Przegląd Twórczości „Żyją Wśród Nas” organizowany przez Towarzystwo Walki z Kalectwem i Wojewódzki Dom Kultury, poświęcony problemom osób niepełnosprawnych (to była wówczas jedna z 4 tego typu imprez w świecie). Udział w organizacji Przeglądu miał też Amatorski Klub Filmowy „Muza”; w latach 80-tych w „Muzie” powstała cała seria dokumentów, których bohaterowie, osoby niepełnosprawne, zmagały się z przeciwnościami losu pokonując bariery społecznego odrzucenia, bariery administracyjne w rzeczywistości, która wobec ich problemów była obojętna. Autorami tych filmów byli Antoni Sieńkowski, Andrzej Moś, Waldemar Strajch. Po ponad dwudziestu latach konińscy filmowcy wrócili do tej tematyki; Andrzej Michalak nakręcił film dokumentalny o historii obozów rehabilitacyjnych w Mielnicy nad Gopłem, Andrzej Moś dokumentował „Ceramidła Zagórowskie”, organizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zagórowie, zaś Zdzisław Siwik  „Spotkanie”, którego bohaterami byli  uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych Mielnicy już z początków XXI wieku. 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK