W Koninie zainaugurowano rok kulturalny 2016/2017. – Dziękujemy za wielkie projekty kultury w roku minionym, z nadzieją czekamy, co będzie w kolejnym roku 2016/2017 – mówił Józef Nowicki, prezydent Konina, zwracając się do twórców i animatorów kultury, wielu honorując odznakami i nagrodami.
Inauguracja kolejnego roku kulturalnego zgromadziła w auli PWSZ w Koninie (Morzysławiu) kilkaset osób. Wśród nich byli twórcy, animatorzy kultury, kierownicy placówek kulturalnych. Obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele administracji Wielkopolski i Konina, dyrektorzy instytucji i firm wspierających organizację imprez kulturalnych. Sławomir Lorek, wiceprezydent Konina, mówił między innymi: „Jednym z cudów współczesnego świata jest to, że mamy szeroki dostęp do kultury. Chodzimy na koncerty, do kina, teatru, obcować ze sztuką, w każdym jej wymiarze. Kultura sprawia, że człowiek staje się kimś innym. Jak powiedział Antoni Kępiński „Cywilizacja to władza nad światem, a kultura to miłość do świata”. Zwracając się do twórców kultury, dodawał: „Pragnę podziękować za pracę, za zaangażowanie i to, że chcecie dzielić się z nami swoim talentem. Także za to, że poświęcacie swój czas na kreowanie życia kulturalnego w naszym mieście (…) Życzę odwagi i nieustającej energii w tworzeniu i podejmowaniu kolejnych przedsięwzięć, na które my, konińska publiczność niecierpliwie czekamy. Pamiętajmy wszyscy, że kultura… to miłość do świata!”.
Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski, wręczyła Lechowi Stefaniakowi, dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Koninie, odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”, nadaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wicewojewoda zauważyła, że w Koninie pracuje wielu twórców „tworzących markę kulturalnego Konina, promującą miasto w Wielkopolsce i Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wielu projektów, życzę w nowym roku, by projekty były bardzo bogate i by wszyscy koninianie korzystając z nich mogli oderwać się od codzienności”.
Prezydent Konina, Józef Nowicki i Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta uhonorowali odznakami „Za zasługi dla miasta Konina”:
- Roberta Brzęckiego z Centrum Kultury i Sztuki, animatora Galerii „Wieża Ciśnień”
- Włodzimierza Cichockiego, kierownika działu administracyjnego Konińskiego Domu Kultury
- Danutę Krystynę Olczak, poetkę
- Beatę Stokowską, bibliotekarkę Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Mariusza Zbigniewa Tomczaka, artystę plastyka z Centrum Kultury i Sztuki
- Zbigniewa Krzysztofa Wojnarowskiego – pisarza, felietonistę, rysownika
- Lucynę Lenard – Woźniak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.
Prezydent Nowicki wręczył także grupie twórców nagrody „za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury”. Otrzymali je:
- Elżbieta Barszcz, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki
- Małgorzata Szuman – Gorczyca, szefowa Działu Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Okręgowego w Koninie
- Krzysztof Jurczak, akustyk w Konińskim Domu Kultury
- Marek Lewandowski, muzyk, pedagog w Młodzieżowym Domu Kultury
- Dorota Szymczak, dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego im. Witolda Friemanna
- Renata Wojciechowska, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Wiesława Wolna, twórczyni i właścicielaka Studio Tańca Rytmix
- Andrzej Włodzimierz Wójciński, pianista, kompozytor, dyrygent, pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Paderewskiego.
Inauguracji nowego roku kulturalnego towarzyszyło filmowe podsumowanie wydarzeń kulturalnych minionego roku. Inauguracja stała się także okazją do pokazania najmłodszych talentów. Krótki koncert dał 10-letni pianista Filip Pacześny, uczeń Danuty Gościńskiej w PSM I i II st. Gdy Filip grał utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jozefa Haydna i Maurycego Moszkowskiego, Konińska Fundacja Kultury prowadziła kwestę wśród uczestników inauguracji na stypendium dla niego. Zebrano 2.368,73 zł, do których prezydent miasta z kasy samorządowej dołożył 5 tys. zł. Prezydent J. Nowicki na scenę zaprosił także pięć pań: Zenonę Sroczyńską – kierowniczkę Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędy Miejskiego, Elżbietę Miętkiewską – dyrektor KDK, Elżbietę Barszcz – dyrektor CKiS, Lucynę Lenard – Woźniak – dyrektor MDK i Justynę Kałużyńską – zastępcę dyrektor CKiS (kierującą Domem Kultury Oskard). – Oto pięć dam, które decydują o obliczu życia kulturalnego w Koninie. Dziękujemy – mówił prezydent wręczając im kwiaty – i czekamy z nadzieją, co będzie w roku 2016/2017.
Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu orkiestry Adama Sztaby i solistów: Natalii Kukulskiej i Kuby Badacha. To był dobry koncert, pokazujący znakomite możliwości instrumentalistów, wokalistów a przede wszystkim ogromny talent Adama Sztaby; to muzyk, któremu nieokiełznana wyobraźnia pozwala tworzyć zaskakujące aranżacje. W sumie artyści stworzyli spektakl błyszczący, pełen odcieni, rytmów często nieprawdopodobnie przemieszanych. Jazz, pop, muzyka elektroniczna, disco i nasz „ulubiony obciach”. Były zatem „Deszcze niespokojne” i „Sexi Flexi”, „Bo do tanga trzeba dwojga” i kołysanka Komedy z „Rosemary's Baby” Polańskiego, „Im więcej ciebie, tym mniej” i „Daj mi tę noc”. A wszystko doskonale pulsujące, zgrane i perfekcyjnie wykonane. Były też ciekawostki: Natalia Kukulska przypomniała swój udział w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca, kiedy to jako 9-latka uczestniczyła w pracach dziecięcego jury, a Adam Sztaba zaprosił Piotrka Brzezińskiego, z konińskiej Szkoły Aktorsko-Wokalnej FAMA Marleny Brzezińskiej, do wspólnego z orkiestrą wykonania piosenki „Puszek okruszek”. No, no, taki debiut sceniczny… Czy dziwić się należało, że za to wykonanie został wyściskany przez Natalię Kukulską?

























Doroczny wernisaż „Nasi Twórcy” zakończy..
Na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Mamy zapras..
Górczyński, Marecki, Matela, czyli mieszanka ..
,,Wrócicie siebie” to tytuł filmu na który..
Elżbieta Adamiak, Pierwsza Dama piosenek z tek..