Drugi sezon 'METropolitan OPERA: Live in HD' na ekranie Kina Studyjnego CENTRUM zainaugurowała opera Giuseppe Verdiego – „Trubadur”, najpopularniejsze dzieł włoskiego twórcy. Pokaz na żywo z Nowego Jorku odbył się 3 października br. W najważniejszych partiach wystąpiły gwiazdy światowej sceny operowej: Yonghoon Lee, Anna Netrebko i Dmitri Hvorostovsky. 

„Trubadur” znajduje się w repertuarze nowojorskiej opery od kilku sezonów. Widowisko wyreżyserował dla niej sir David McVicar. Mroczną, zagmatwaną intrygę, zawikłane i skomplikowane losy trojga głównych bohaterów wzmocniła scenografia inspirowana obrazami Francisco Goi. Artyści współpracujący z The Metropolitan Opera dbają o każdy szczegół. Tak było i tym razem – przepiękne kostiumy, dopracowane w detalach, sceny zbiorowe, partie wykonywane przez chóry, choreografia scen walki – nadały„Trubadurowi” McVicara monumentalności i mroczności.

Fabuła libretta jest dość trudna do zrozumienia, chwilami nieprawdopodobna. Dwóch mężczyzn walczy tu o jedną kobietę, palą się stosy, leje się krew, w tle toczy się rebelia przeciw panującemu władcy, a tytułowy trubadur śpiewa serenady pod oknem ukochanej Leonory (Anna Netrebko, niezwykła artystka, sopran, jedna z najsłynniejszych śpiewaczek naszej współczesności). Te epickie meandry wynagrodziła słuchaczom muzyka skomponowana przez Verdiego, wykonana przez orkiestrę dyrygowaną przez Marco Armiliato, opierająca się smutkowi, poczuciu winy, walkom i mroczności tego dzieła. Rywali o rękę Leonory zagrali: Dmitrij Hvorostovsky (hrabia di Luna, baryton, rosyjski artysta, od kilkunastu sezonów związany z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku i kochany przez tamtejszą publiczność – jego pojawienie się na scenie wywołało burzę oklasków i przerwało na chwilę przedstawienie) i Yonghoon Lee w roli Manrico (tytułowy trubadur, tenor z Korei).

„Trubadur” na ekranie Kina Studyjnego CENTRUM rozpoczął też jubileuszowy, 10 rok projektu pod tytułem 'The MET: Live in HD'. Już wkrótce zaprosimy Państwa na kolejną operę Giuseppe Verdiego – „Otello”, który będzie widowiskiem operowym (z okazji tego jubileuszu Metropolitan przygotowała aż 11 premier, to jedna z nich). Atrakcją tych transmisji są również przerwy, kiedy kamera pojawia się za kulisami. Widzowie mogą obejrzeć interesujące wywiady z artystami występującymi w prezentowanej operze, a nawet – jak przebiegają prace nad zmianą scenografii do kolejnego aktu. To imponujące przedsięwzięcie przedstawia już 19 kin w Polsce, wśród nich: Kino Studyjne CENTRUM w Koninie. Widowiska są opatrzone napisami polskimi. W dwóch spektaklach, które zobaczą Państwo w tym sezonie wystąpi również wybitny polski baryton: Mariusz Kwiecień („Poławiacze pereł”, „Robert Devereux”).
 

Tymczasem zapraszamy Państwa 17 października br. na godz. 18.55. Tego dnia pokażemy „Otella”. Bilety na 'METropolitan: Live in HD' kosztują 30/40 zł. Można je kupować w kasie Konińskiego Domu Kultury.Fot. cikanek film

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK