Tajemnicę fintikluszek rozwiał przed uczniami Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie Teatr Małe Mi z Warszawy. Widzowie obejrzeli tam spektakl zatytułowany „Fintikluszki – Folkowe okruszki – Wędrowny Kram opowieści”. Spotkanie z teatralnymi baśniami i legendami nastąpiło 21 września br. 

Scena, którą prowadzi Sława Tarkowska, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie – Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (i dyplomowana bajko terapeutka) wykorzystała w swej opowieści podania i baśnie, tworząc przed oglądającymi niezwykły teatr lalek. Został on nie tylko zagrany, artystka snuła przed młodymi widzami opowieści i zachęcała do wspólnej zabawy. W trakcie tego przedstawienia wyjaśniło się, że fintikluszki to po prostu drobiazgi, szczegóły. Jej wędrowny kram z baśniami wypełniały wielkoludy, skrzaty i ich obyczaje, które nakazują służyć ludziom. W spektaklu zostały wykorzystane tradycyjne lalki i instrumenty, oraz grana na żywo muzyka. Dzięki kostiumom uczniowie SOS-W odbyli bezpieczną podróż w przeszłość. Większość baśniowych motywów i postaci znana im była z literatury – tej czytanej do snu przez rodziców (Jak opowieść o Jaśku i drwalu). Tarkowska nazywa swoje działania „wędrownym teatrem lalek”, prezentując animację na najwyższym poziomie. Współpracuje z fantastycznymi aktorami i twórcami widowisk teatralnych, sztuki dla jej sceny pisze Marta Guśniowska (autorka ponad 50 sztuk dla najmłodszych, m.in. „Baśni o grającym imbryku”, który wystawiali aktorzy Teatru WALIZA z KDK).

Przedstawienie „Fintikluszki – Folkowe okruszki” zostało zaprezentowane w ramach pierwszej edycji Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Koninie, który odbywał się od 17-22 września br. we współpracy Konińskiego Domu Kultury, samorządu Konina i Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” oraz dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury z programu Kultura – Interwencje 2015.
Fot. Zdzisław Siwik

 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK